Archive for January, 2008

Intel CPU uCODE loading Error sorununun Çözümü

Merhaba Arkadaşlar.

Bu sorunla yeni pc alan bazı arkadaşlar karşılaşmıştır.Bildiğiniz gibi çift çekirdekli cpu lar artık kullanılmaya başlandı.çift çekirdekli cpu mimarisinden önce çıkan bios versiyonları açılışta böyle bir hata verir ve “F1″ tuşuna basarak bilgisayarımızı açabiliriz. Read the rest of this entry »

PHP-GTK2 Kütüphaneleri ile TIME Programı

Merhaba Arkadaşlar.

Yine başka bir php-gtk2 programıyla karşınızdayım.Bu programımızda php ile masaüstü programcılığına devam ediyoruz ve bilgisayarımızın saatini formumuzun üzerinde görüntüleyeceğimiz bir program yapacağız.Ayrıca da yaptığımız programda fonksiyon da kullanarak fonksiyon kullanımını göreceğiz.Hadi o zaman başlayalım. Read the rest of this entry »

PHP+GTK2 Kütüphaneleri kullanılarak Text Editör yazımı ve kod Paylaşımı

 Merhaba Arkadaşlar.
Php web programlama dilinin ne olduğu konusunda hepimiz aşinayızdır.Php kullanılarak dinamik içerikli web sayfaları oluştururuz.Bizim yaptığımız .php uzantılı web sayfalarının çalışması için kendi bilgisayarımıza bir server kurulu olmalıdır.Daha sonra ise .php uzantılı dosyalarımızı browserimizi kullanarak çalştırırız.Bunları hepimiz biliyoruz.ve de pek çoğumuz şu ana kadar yapmışızdır.
Read the rest of this entry »

PHP-GTK2 Kurulumu

Gtk2 kütüphaneleriyle ilgili program yapacağız ,ama önce kurulumunu yapmalıyız. Read the rest of this entry »

PHP+Gtk2 kütüphaneleri nedir ve ne işe Yarar?

Php ile Gtk2 kütüphanelerini kullanacağız ama Gtk2 kütüphaneleri nedir Read the rest of this entry »

.htaccess paylaşımı

Dizin Gösterme
 
Options +Indexes
## Uzantılara göre dosya gizleme
IndexIgnore *.wmv *.mp4 *.avi
  Read the rest of this entry »

Flash+ActionScript Kullanarak XML Dosyasından Veri Çekmek

Merhaba arkadaşlar.Bu makelemizde Flash + ActioScript kullanarak xml dosyalarından veri çekmeyi öğreneceğiz. Read the rest of this entry »

Bazı Html komutları

HTML ile web sayfası kodlarken neyi nasıl yapacağımızı bilmek çok önemlidir. Bunun içinde HTML kodlarını bilmemiz gerekir. Bu kodlara tag ismi verilir. Aşağıda bunlardan bazılarını bulabilirsiniz. Read the rest of this entry »

PHP+PEAR Aplikasyonlarının Kullanımı ve Örnek bir Veritabanı Uygulaması

Merhaba Arkadaşlar
Php sürekli gelişmeye ve kendini yenilemeye devam ediyor.Php5 versiyonuyla birlikte OOP(Nesneye dayalı programlama) desteğide oldukça geliştirildi.Artık nesneye dayalı mimariler php kodlarımız içerisinde daha fazla kullanılmaya başlandı.Php diliyle birlikte kullanmamız için geliştirilen hazır kütüphaneler mevcut.Bu kütüphanelerin genel adı PEAR kütüphaneleri olarak adlandırılmış.İşte bu makalemizde PEAR kütüphanelerini işleyeceğiz.
Read the rest of this entry »

PHP+SOAP kullanılarak TC Kimlik No Doğrulatma(web servisleri)

Arkadaşlar merhaba
PHP+SAOP uygulamalarını kullanabilmek için apache web serverda bazı değişiklikler yapmamız gerekmektedir.php.ini dosyası içinde extension=”php_soap.dll” yazısının olup olmadığını kontrol edin.eğer başında “;” varsa onu silin.eğer yoksa siz yazın.ve apache yi restart edin.böylece aşağıdaki kodları browserinizde açabilirsiniz.Ben herkes anlayabilsin diye baya bir yardım açıklaması yaptım.
PHP+SOAP konusuna yeni başlayan arkadaşara çok yardımcı olacak diye düşünüyorum.Sayfanın  çoğu yardım açıklamalarından oluşuyor.Direk dreamweaver ‘a kopyala yapıştır yapın..Bu yardım açıklamaları eminim sizin anlamanızda etkili olucaktır.bu kodları ben yaptım denemiştir ve çalışyo arkadaşalar.Size kolay gelsin
Read the rest of this entry »