Archive for February, 2008

PHP-GTK2 Kütüphaneleri için GTK2 Desteğinin Linux İşletim Sistemi üzerine Kurulması

PHP-GTK2 kütüphaneleri için Gnope kurulumu Windows İşletim Sisteminde oldukça kolaydır.Ancak Linux işletim sistemi için Gnope Kurulum biraz zordur.

Read the rest of this entry »

PHP Dizi Fonksiyonları

Dizi Fonksiyonları

Bu makalede PHP dilinin dizi fonksiyonlarının önemli olanları kısaca tanıtılacak ve belli başlı özelliklerine değinilecektir. Read the rest of this entry »

RSS Nedir?

RSS kısaltmasının bir kaç açılımı olsa da en çok Really Simple Syndication‘ın kısaltması olarak bilinmekte (*). En az bir kaç senedir sıkça kullanılmakta olan bu teknoloji genel olarak bir sitenin sadık ziyaretçilerinin o siteye ait RSS feed adresini genellikle bilgisayarlarında kurdukları(**) çeşitli rss yazılımlarından birine vererek, içeriği sıkça değişmekte olan o sitenin içeriğini zahmetsizce takip edebilmelerini sağlamakta. Bu teknolojinin daha iyi anlaşılabilmesi için bileşenlerini vermek daha mantıklı olacaktır:

Read the rest of this entry »

PHP-Mysql Bağlantı Classı

Merhaba Arkadaşlar.

Php5 ile gelen OOP(Object Oriented-Nesneye Dayalı Programlama) mantığıyla yapmış olduğum bir php-mysql classı’nı sizlerle paylaşmak isterim.

Read the rest of this entry »

Aldığınız bir e-mail ‘in hangi IP numarasından gönderildigini bulmak

Herhangi birinden bir e-mail aldiginiz da bu e-mail da size gonderilen mesajdan cok daha fazlasini alirsiniz.Size ulasan bu e-mail aslinda kendi icinde cok daha onemli bilgileri barindirmaktadir.Ornegin ;
Size gonderilen bu mesajin hangi IP adresinden gonderildigini ogrenmek isteyebilirsiniz.
Fakat bu ogrenme sekli sadece anonymous proxy server’lar kullanilmadan gonderilmis mesajlar icin gecerlidir

Read the rest of this entry »