Archive for August, 2009

Android Şimdi de Masaüstü Telefonlarda

Evinizde veya işyerinizde kullandığınız masaüstü sabit telefonlar ne kadar akıllı biliyor musunuz? İşte size Android tabanlı akıllı bir sabit telefon.

Culd Telecomputers tarafından geliştirilen bu masaüstü telefon Android işletim sistemini üzerinde barındırıyor. Firma yeni masaüstü telefonları için akıllı telefonlardan akıllı telefon ifadesini kullanıyor. Çünkü 8 inç ekran büyüklüğüne sahip telefonun gelişmiş bir işletim sistemi bulunuyor. Bu telefon aynı zamanda internete de bağlanıyor. Bu sayede telefonunuzdan web sayfaları üzerinde gezinti yapabiliyorsunuz.

Tabii ki internet bağlantısını ADSL modem üzerinden gerçekleştiriyor. Cihazın modem fonksiyonu bulunmuyor. Read the rest of this entry »

Nokia Booklet 3G Dizüstü Bilgisayar

Nokia Booklet 3G kişisel bilgisayar dünyasına sürekli mobilite olanağı getiriyor.

Intel Atom işlemcisine sahip Nokia Booklet 3G, 12 saatlik pil ömrüyle etkileyici bir performans sunuyor ve insanların güç kablolarını arkada bırakıp verimli ve sürekli bağlı olmalarına yardımcı oluyor.

Çok hafif alüminyum kasa içinde tam işlevli bir kişisel bilgisayarın zengin deneyimini sunan yeni mini dizüstü bilgisayar yalnızca 1,25 kg hafifliğinde ve yaklaşık 2 cm inceliğinde.

3G/HSPA ve Wi-Fi dahil çok çeşitli bağlantı seçenekleri tüketicilerin internete ve Nokia‘nın çok çeşitli Ovi servislerine yüksek hızlarda erişmelerini sağlıyor. Read the rest of this entry »

HTC Magic Ne Kadar Sattı?

Nisan ayında satışına başlanan Android işletim sistemine sahip HTC Magic kullanıcılarından oldukça fazla ilgi gördü.

HTC Magic’in satışları dün itibariyle 1 milyonun üzerine çıktı. HTC’nin Haziran ayında yaptığı açıklamada hedeflerinin Ağustos ayında 1 milyon rakamının üzerine çıkmak olduğunu belirtmişti. Bu rakama ulaşan firmadan yapılan açıklamaya göre önümüzdeki günlerde kendilerini kullanıcılara 300 dolar seviyesinde sunabilecekleri bir akıllı telefon yaratmak için adadıklarını söyledi.

HTC Magic üzerinde 320 x 480 piksel çözünürlüğe sahip ve 3.2 inç genişliğinde dokunmatik ekran bulunuyor. Telefonun 3.2 megapiksel kamerası var. 192 MB RAM ve 512MB ROM belleğe sahip ürünü iki farklı renkte (siyah ve beyaz) alabiliyorsunuz.

Android’e Çok Noktalı Dokunma Desteği

Google’ın Android projesi hızla gelişmeye devam ediyor. Son günlerde yüksek sesle konuşulmaya başlanan önemli bir başka özellikse çok noktalı dokunma desteği.

Google destekli mobil işletim sistemi projesi Android, her ne kadar şu anda mobil dünyaya yön verebilecek kadar güçlü olmasa da geri kalmayarak rakiplerine gözdağı vermeye devam ediyor.


Android cephesinde şu günlerde artık iyiden iyiye konuşulmaya başlanan yenilikse çok noktalı dokunmatik ekran teknolojisi. Multitouch isimli bu teknoloji ile ekrana aynı anda çoklu dokunma komutları verilebiliyor. Apple’ın iPhone’da da kullandığı bu teknoloji çok daha etkin bir ekran klavyesi kullanımına da olanak tanıyor. Read the rest of this entry »

Facebook FriendFeed’i Satın Aldı!

250 milyon üyesiyle dünyanın en büyük sosyal ağı olan Facebook, son dönemlerin özellikle Türk internet kullanıcıları arasında yükselen değeri olan FriendFeed‘i satın aldı. Konuyla ilgili FriendFeed’in resmi blogundan da açıklama yapıldı ve satın alma doğrulandı.

fffb

 TechCrunch’ın FriendFeed’in kurucu ortağı Bret Taylor ve Facebook Başkan Yardımcı Chris Cox ile gerçekleştirdiği özel röportajına göre FriendFeed Facebook yapısına entegre olacak ancak bağımsız olarak çalışmayı da sürdürecekmiş.

Sosyal medyadaki ilk izlenimlere bakılırsa FriendFeed’in önde gelen kullanıcıları bu satın almadan çok memnun gözükmüyorlar.

Benim görüşüm ise sanırım pazarlama çalışanlarını fazlasıyla ilgilendirecektir ki, zaten Facebook ile sosyal ağlarla yoğun olarak ilgilenmeye başlayan Türk internet kullanıcıları FriendFeed’i de kısa süre içinde keşfedecek ve servisin Türkiye’deki hedef mecralar arasındaki yeri güçlenecektir.

Read the rest of this entry »

Python Artık Daha Güçlü!

Symbian OS9 tabanlı mobil cihazlara yönelik geliştirilen Python yenilendi. Daha stabil ve daha hızlı bir yapıya kavuşan en yeni Python kütüphanesi yazımızda.

Python S60 kütüphanesinin en güncel sürümü PyS60 1.9.7 yenilendi. Gelişen mobil cihazlar ve çağın ihtiyaçları doğrultusunda yenilenen ve daha da güçlenen yazılım geliştirme platformu, Symbian cihazlara uygulama geliştirmek için yeni bir kapı aralıyor.

En yeni PyS60, güncel Python çekirdeği olan Python 2.5.4′egüncellenmiş. Daha az sistem kaynağı kullanımı ile daha stabil bir yapı ve daha hızlı uygulamalara olanak tanıyan yeni çekirdek ile bilinen birçok hata da giderilmiş.

Yenilikler arasında dikkat çeken en önemli özellik GLCanvas kullanıcı arayüzü için geliştirilen tTouch özelliği. ScriptShell ile birlikte gelen bir de demo bulunan bu geliştirme daha hassas bir ekran klavyesi kullanımı vaat ediyor. Bunun yanı sıra dokunmatik ekran için birçok güzel ve kullanışlı API ile gelen PyS60 henüz Beta aşamasında. Kısa zamanda kararlı sürüme geçmesi beklenen PyS60 S60 3.sürüm FP1 ve FP2 ile5.sürüm Symbian’larda sorunsuz bir kullanım sağlıyor.

Buradan PyS60 1.9.7′yi, buradan da en güncel Scipt Shell’i indirebilirsiniz.

SDN - http://shiftdelete.net

Read the rest of this entry »