Archive for September, 2009

Microsoft ‘Pink’ dedi

Yazılım devi Microsoft’un bir süredir dedikoduları dolaşan projesi akıllı telefon serisi çıktı.

Pink adı verilen proje kapsamında geliştirilen Pure ve Turtle isimli iki yeni telefonun fotoğrafları da internette yayınlandı. Halen resmi bir açıklama olmasa da Gizmodo internet sitesined yayınlanan fotoğraflar gerçekse firma akıllı telefonlar üzerine çalışma yapıyor.

Yine aynı sitedeki bilgilere göre Nvidia’nın Tegra işlemcisini kullanan bu iki yeni ürün, Windows Mobile ya da Zune (kesin değil) işletim sistemini kullanacak.

Son yıllarda hacmi gelişen ve yoğun rekabetin yaşandığı cep telefonu pazarına Microsoft’un donanım olarak da katılıyor olması hareketliliği artıracak gibi görünüyor.

Motorola da Android üretti

Son yıllarda maddi anlamda zor günler geçiren Motorola, Google’ın işletim sistemi Android’i kullanan modeli CLIQ’i tanıttı.

Kayar kapaklı bir ürün olan CLIQ, Motorola’nın tanımına göre ’sosyal özellikleri’ olan ilk telefon. Bu özellikler ise Facebook, Twitter ve benzeri sosyal ağlara olan entegrasyonu ile sağlanıyor.

480×320 piksellik dokunmatik bir ekrana sahip olan ürünün 3G, Wi-Fi, 5 Megapiksel kamera, Tam Q klavye ve standart kulaklık çıkışı gibi özellikleri bulunuyor.

Read the rest of this entry »

Facebook’tan Android’e Özel Yazılım

Facebook resmi Android istemcisini duyurdu. Uygulamanın detaylarına bir göz atmak ve indirme adresi için yazımızı incelemenizde fayda var.

Popüler sosyal ağ sitesi, Android kullanıcılarını sevindirecek yepyeni bir uygulamayı duyurdu. Google’ın çok sevilen mobil işletim sistemine sahip cihazlarda, daha etkin bir Facebook deneyimi vaat eden yazılım, başarılı araçları da beraberinde getiriyor.

Kameradan doğrudan resim yakalayabilme özelliğinin yanı sıra, yazılım ile daha önceden çektiğiniz, galeride yer alan fotoğrafları da Facebook hesabınıza gönderebiliyorsunuz. Bunun dışında birçok başarılı araç ile gelen yazılım, kalitesini ivmeölçer ile bütünleşik çalışan özellikleriyle en tepeye taşıyor.

Read the rest of this entry »

Android Developer Challenge 2 başvuruları sona erdi.

Android Developer ChallengeGoogle’ın Android Developer challenge 2 yarışması için başvurular 31 Ağustos 2009  tarihinde sona erdi.Artık gönderilen programların derecelerinini açıklanmasını bekliyoruz.Bundan sonraki aşama ise önce 10 kategoride ilk 20 program seçilecek.Seçilen bu 200 program 2. aşamaya devam etmeye hak kazanacak.2. aşamanın sonunda ise her kategoride ilk 3 program belirlenerek , kazananlar açıklanacak.Kazananların açıklanması için öngörülen tarih( November (estimated): final judging ends, winners announced) ise Kasım 2009.

Hep beraber merakla bekliyoruz.Bende Android developer challenge 2 yarışmasına katıldım.ve de bende merakla sonuçların açıklanmasını bekliyorum.Daha önce Android developer challenge 1 yarışmasına da katılmıştım ve aldığım derece %25-%50 arasında bir yerlerdeydim.Bana gönderilen E-mail  Overall: In the 25th to 50th percentile of all submitted applications   şeklindeydi.Eh artık ADC2 için daha büyük umutlarım var.Yarışmanın sonucunu merakla bekliyorum.Çok heyecanlıyım arkadaşlar. :-)))

Kasım ayına kadar da çok var.Heyecanla bekliyorum. ;-)))

Eğer android platformuyla ilgili bilgi almak isterseniz  aşağıdaki linkleri tıklayabilirsiniz.

http://code.google.com/intl/tr/android/

http://android-developers.blogspot.com/2009/08/adc2-submissions-closing-monday.html

Herkese kolay gelsin.

kGlz