Archive for October, 2009

Android Hava Durumu Programı(Türkçe)

 Eğer mobil cihazlara meraklıysanız yada mobil programlama konusunda çalışıyorsanız , Google’ın mobil işletim sistemi olan “Android” işletim sistemini mutlaka duymuşsunuzdur.Android işletim sistemi Open source bir yapıya sahiptir arkadaşlar ve isteyen herkes  android developer olabilir.Gereken SDK yı bilgisayarınıza indirerek kolaylıkla başlayabilirsiniz.Bende bir android developer çırağı olarak (ilerde iyi bir android developer olmak istiyorum da :-) Hatta android developer challenge yarışmalarınada katıldım. ) kendi yazdığım Türkçe android uygulamamı sizlere sunmak istedim.Yaklaşık  1-2 hafta kadar süren bir zaman diliminde yazdığım bu uygulamanın adını “Hava Durumu Programı” koydum.Ayrıca da programın kodlarını da paylaşıyorum ki,android programlamaya merak salan arkadaşlarımızın elinde iyi bir arşiv bilgisi olur diye düşünüyorum. Hem kodlarını hemde .apk dosyası(android mobil cihazlarda kullanılacak dosya)yı aşağıdan indirebilirsiniz.Ayrıca programımı Android Markettende indirebilirsiniz.

 

Evet arkadaşlar, programımı isterseniz biraz anlatayım.Ekran görüntülerini de aşağıda görebilirsiniz. Read the rest of this entry »

Android 2.0 geliyor

Google’ın mobil cihazlar için geliştirdiği işletim sistemi Android’in 2.0 sürümü ile ilgili ekran görüntüleri yayınlandı.

İnternete sızan görüntülerde yeni nesil Android hakkında ipuçları bulunuyor. boygeniusreport.com sitesinde yayınlanan görüntülerde sadeleştirilmiş ve daha derli toplu bir Android menüsü bulunuyor. Standart olarak Facebook bağlantısına sahip olan yeni nesil Android’de güncellenmiş bir Google Maps yazılımı da bulunuyor.

 

Şimdilik geliştirme aşamasında bulunan ANdroid 2.0′ın ne zaman kullanıma sunulucağı konusunda net bir bilgi bulunmuyor. Android işletim sistemi halen 1.5 sürümü ile kullanılıyor. Beta aşamasında olan 1.6 sürümünün ise Kasım ayından itibaren cep telefonlarına yüklenmesi bekleniyor.

HTC Tattoo Makyajlandı

HTC’nin Andorid’li akıllı telefonu Tattoo’nun sıradışı kapakları, adeta Android’in enerjisinin bir dışa vurumu olmuş.

HTC’nin herkese bir Android’li akıllı telefon diyerek, giriş seviyesi için geliştirdiği Tattoo modeli, duyurulduktan hemen sonra, büyük bir hayran kitlesini de peşine taktı. Güçlü özelliklerini Android çekirdeğiyle bütünleştiren cihaz, küçük fiyatıyla da dikkat çekiyor.

Elbette ki cihazın başarılı özelliklerinin yanı sıra tasarımı da kullanıcıları cezbeden bir diğer önemli nokta. Read the rest of this entry »

Eylül Ayının Popüler Android Uygulamaları

Android kullanıcılarının paraya kıyıp hangi en çok hangi uygulamaları tercih ettiğini merak ediyor musunuz?

Google’ın mobil işletim sistemi Android, açık kaynak kodlu olması itibariyle çoğunlukla ücretsiz uygulamalarıyla gündeme gelse de elbette ki Android Market, ücretli uygulamalara da ev sahipliği yapıyor.


Tüm bu uygulamaların Android 1.5 SDK ile geliştirildiğini de belirtelim.

Her geçen ay piyasaya yeni giren telefonlarla kullanıcı portföyünü artıran Android’in market satışlarında da olumlu gelişmelere tanık olmak beklenmedik bir durum olmazdı. Düşünüldüğü gibi Eylül ayında da yükselişini sürdüren Android Market içersinde, Eylül ayında en çok talep gören 10 uygulamayı listeledik. Buna göre en popüler 10 ücretli uygulama ve ücretleri şu şekilde:

1. Advanced Task Manager $0.99

2. My Backup Pro $4.99

3. Snap Photo Pro $0.99

4. Documents to Go $29.99

5. Bluex $2.91

6. Weather Widgets $1.49

7. PicSay Pro $2.85

8. Better Keyboard $2.99

9. Power Manager $0.99

10.Taskiller Full $1.02

Ubuntu 9.10 Beta Sonunda!

Uzun süredir beklenen açık kaynak kodlu Linux dağıtımı Ubuntu 9.10, alfa sürümden sıyrıldı ve beta olarak yayınlandı.

Linux dağıtımları arasında büyük bir popülariteye sahip olan Ubuntu, 6 adet 9.10 alpha sürümünden sonra nihayetinde beta sürümüne kavuştu ve yayınlandı. Karmic Koala kod adıyla yayınlanan 9.10 beta, GNOME 2.28 masaüstü ortamını kullanıyor. Beta’nın Kernel versiyonu ise 2.6.31-11.36. Usplash’ın bu versiyonda kaldırılmasıyla birlikte, daha hızlı bir başlangıç süresine sahip olan Ubuntu 9.10 Beta, Ubuntu Yazılım Merkezi ve sunucular için ayrı bir sürüm de içeriyor.

Karmic Koala’yı bu sayfadan indirebilirsiniz. Eğer alpha‘lardan sıkılmış ve beta sürüm ile uğraşmak istemiyorsanız, kısacası direkt son sürümünü istiyorsanız, 29 Ekim‘e kadar beklemeniz gerekecek.