Archive for November, 2009

Android Arabaya Bindi

Embedded Technology 2009 fuarı dünyanın ilk Android tabanlı araç içi navigasyon kitine ev sahipliği yaptı. Google Android böylece ilk kez araç içine girmiş oldu.

Japonya’nın Yokohama şehrinde düzenlenen Embedded Technology 2009 fuarında tanıtılan ArcherMind adlı kit, dünyanın ilk Android tabanlı araç içi navigasyon kiti olma unvanına sahip. 7 inçlik 800 x 400 çözünürüklü ekrana sahip olan ArcherMind, sadece navigasyon özelliklerine sahip değil.

Google Android artık araçlara girdi

Ürün ile ister WiFi, isterseniz de 3G üzerinden internete bağlanarak gezinti yapabilir, Bluetooth özelliği ile cep telefonunuzla ya da medya oynatıcılarla bağlantı kurabilirsiniz. ArcherMind‘ın özellikleri bununla da sınırlı değil. Cihaza isterseniz sabit disk ya da SSD bağlayabiliyor, burdaki ses dosyalarını dinleyebiliyorsunuz.

Gameloft’tan Android Desteği

Mobil platformlara geliştirdiği oyunlarla tanınan Gameloft firması, ikinci nesil Android telefonlara destek vereceğini açıkladı. Dolayısıyla Android kullanıcıları için oyun yağmuru başlayacak!Başta mobil telefonlar olmak üzere birçok platform için oyun geliştiren Gameloft firması, yakında daha fazla cihaz için hizmet vermeye başlayacak. Öyle ki, portföyüne Google’ın Android işletim sistemini de ekleyen firma, artık bu cihaz için de oyun üretmeye başlayacak.

iPhone, iPod Touch, iPod gibi mobil platformların yanında Wii, DSi, X360, PSP ve PS3 için de oyun geliştiren firma, popüler oyunların (Assassin’s Creed 2 gibi…) mobil versiyonlarını da geliştiriyor. Yakın gelecekte ürettiği yapımları Android için hazırlayacak olan firmanın 200′den fazla oyunu bulunuyor. Gameloft’un resmi sitesine ulaşmak için tıklayın.

Google Phone Yeni Yıl Hediyemiz Olabilir mi?

Google, Android mobil işletim sistemini duyurmasından bu yana oldukça ilgi çekerek mobil cihaz üreticilerinden yüksek geri dönüş almıştı. Ülkemizde de General Mobile’in DSTL1 modeli Android altyapısına destek veren ilk marka olmuştu.Aslında daha önce geliştiriciler için sunulan Android Dev Phone 1 (aşağıda), Google’ın kendi cihazını çıkaracağının da bir sinyaliydi ve yaz döneminde bir Google telefon beklenmekteydi. Son olarak Michael Arrington‘ın aldığı duyum Google’ın mobil cihaz konusunda sona geldiğinin mesajını verdi. Arrington’ın açıklamalarına göre Google’ın 2010 yılı başında kendi markasıyla mobil cihazını çıkaracağı kesin gibi.

android-dev-phone-1-

Read the rest of this entry »