Archive for December, 2009

Android Uygulamalarına Yeni Bir Alternatif

Android yeni bir yazılım mağazasına kavuştu. Peki bu uygumla mağazasını diğerlerinden farklı kılan ne? Yazımızda açıklıyoruz.

Facebook hayatımıza dâhil olduğundan beri, sanal dünyada da köklü değişiklikler görülmeye başlandı. Basit bir sosyal ağdan, her yere el atmış devasa bir sosyal platform olarak büyüyen Facebook, üçüncü parti uygulamalara da yer vermeye başladığından beri çok farklı bir hal almaya başladı. Öyle ki, oldukça kapsamlı bir mobil yazılım mağazası dahi mevcut.

Mplayit mobil cihazlara yönelik içerik sunan bir çeşit Facebook uygulaması. Bir süredir yayın hayatına devam eden uygulama mağazası, Java tabanlı uygulamaların yanı sıra, Blackberry ve iPhone için de spesifik yazılımlar sunuyordu. Android’in hızlı yükselişine karşı koyamayan mplayit artık Android’e özel bir sayfaya da sahip.

Portal bundan böyle Android Market üzerinde barındırılan 15.000′den fazla yazılımı kendi sayfasında sergileyerek, kullanıcıların kolayca indirebilmesine olanak tanıyacak. Kullanımı keyifli ve hızlı bir arayüzü bulunan yazılım mağazasına buradaki adresten erişim sağlayabilirsiniz.

Google’ın cep telefonu yolda

Nexus One adını taşıyacak olan cep telefonu için meraklı bekleyişimiz çok yakında sona erecek.

Google’ın HTC ile işbirliği yaparak Android 2.1 işletim sistemi yüklü olarak satacağı cep telefonu için pek çok teknik özellik şimdiden biliniyor. Bunlardan en önemlisi yüksek çözünürlüklü dokunmatik OLED ekran teknolojisi olacak. İşlemci olarak ise Qualcomm firmasının geliştirdiği Snapdragon kullanılacak.

Google Nexus One için Reuters’ın geçtiği haberde çıkış tarihi 5 Ocak 2010 olarak bildirildi. Resmi bir duyuru yapılmamış olsa da bu tarihin doğru olduğu düşünülüyor. Read the rest of this entry »

Samsung Bada’dan Yeni Görüntüler

Samsung’un yeni mobil işletim sistemine dair yeni detaylar ortaya çıkmaya devam ediyor. İşte Bada arayüzünden yeni görseller…

Samsung bir süre önce, sizlere daha önce burada da duyurduğumuz yeni işletim sistemine dair planlarını açıklamıştı. Merak edilen yeni mobil işletim sistemi, hayranlık uyandırıcı görsellikten ziyade, alışılageldik bir arayüz ile meraklılarına merhaba diyor. Her haliyle dokunmatik ekranlı akıllı telefonlar baz alınarak tasarlandığını belli eden Bada, bu haliyle dokunmatik ekranlı akıllı telefonlarda ortaya çıkacağını işaret ediyor.

Daha fazla görsel için Read the rest of this entry »

Sorularınızı Android Geliştiricileri Yanıtlasın

Android geliştiricileri iki haftalık bir süre için belirledikleri zaman dilimlerinde kullanıcılardan gelen soruları canlı olarak yanıtlayacaklarını ifade ettiler.

Google’ın mobil işletim sistemi Android, güçlü özelliklerinin yanı sıra arkasındaki destek ile de hem geliştiricileri hem de kullanıcıları cezp etmeye devam ediyor. Android geliştirici takımı yayınladıkları bir duyuru ile Android için yazılım geliştiren kişi veya kuruluşların sorularını belirlenen gün ve saatte anlık olarak yanıtlamaya çalışacaklarını ifade ettiler.

IRC üzerinden karşılıklı sohbet havasında gerçekleştirilecek olan etkinliğe irc.freenode.com üzerinden #android-dev kanalına girilerek katılmak mümkün olacak. Kısa sürede hiçbir soruyu yanıtsız bırakmamaya çalışacaklarını ifade eden Android takımı, teknik anlamda önemli ve uzun sürebilecek hususlara sonra konuşmak üzere randevu bile verebileceklerini ifade ediyor. İlk olarak yarın başlayacak etkinliğin tarihleri ise şu şekilde(Türkiye saati);

- 15 Aralık 2009 19.00 - 20.00
- 17 Aralık 2009 15.00 - 16.00
- 22 Aralık 2009 19.00 - 20.00
- 24 Aralık 2009 15.00 - 16.00
- 29 Aralık 2009 19.00 - 16.00
- 31 Aralık 2009 15.00 - 16.00
- 6 Ocak 2010 19.00 - 20.00
- 8 Ocak 2010 15.00 - 16.00

Mobil dünyanın yeni dalgası: BADA

Samsung Electronics yeni açık mobil platformu Samsung bada’yı Aralık ayından itibaren hizmete sokacağını duyurdu.

Samsung’un mobil ekosisteminin yeni üyesi, uygulama geliştiricilerine piyasaya sürülen milyonlarca yeni Samsung cep telefonu için uygulamalar yaratmaları için fırsatlar sunacak ve böylelikle kullanıcılar eğlenceli ve farklı bir mobil deneyimi yaşayabilecek.

Kore dilinde “okyanus” anlamına gelen “bada”, bu yeni platformu kullanarak yaratılabilecek sınırsız çeşit uygulamaya gönderme yapma amacıyla seçildi.    Uygulama geliştiricileri Samsung bada’yı çok kolay bir şekilde kullanabilecek bu da Samsung bada’yı özellikle Web hizmetlerini kullanan uygulamalar alanında, bugüne kadar piyasada yer alan en geliştirici-dostu platform olarak öne çıkaracak.

Samsung bada ayrıca cep telefonu operatörlerine yönelik olarak da entegre edilmesi kolay bir platform sunuyor. Böylece, cep telefonu operatörleri abonelerine benzersiz ve farklı hizmetler sunabilecek.

Samsung mobil uygulama ekosistemi
Samsung 2008 senesinde Samsung Mobile Innovator, Samsung Uygulama Satıcıları Sitesi ve ardından da Samsung Uygulama Paketleri Mağazası’nı hizmete sokarak mobil uygulama ekosistemini kurdu.
Read the rest of this entry »

Android Developer Challenge 2 yarışması sonuçlandı.

Android Developer Challenge Logo

Mayıs ayında duyurusu yapılan ADC 2 yarışması için sona gelindi ve kazanan uygulamalar açıklandı.10 adet kategoride ayrı ayrı değerlendirilen uygulamalar , her kategoride ilk 3 dereceyi elde edenlerin açıklanmasıyla sonuçlandı.Daha öncede 10 kategori için ilk 20 uygulama biçiminde toplam 200 yarıfinalist uygulaması duyurulmuştu.

Bende ADC1-2 yarışmasına katıldım ama maalesef derece elde edemedim.ADC1 için bana gönderilen emailde  Overall: In the 25th to 50th percentile of all submitted applications“yazmaktaydı.ADC2 için ise Lifestyle kategorisinde, bana gönderilen emailde ise “ranked in the top 50% of all applications submitted. ” yazmakta.Eh kazanan yarışmacıları tebrik ederim.gerçekten uygulamaların hepsi birbirinden güzel.

Eğer ADC hakkında daha fazla bilgi almak isterseniz aşağıdaki linki tıklayabilirsiniz.

http://android-developers.blogspot.com/2009/11/announcing-winners-of-adc-2.html

Bende ilerleyen yıllarda iyi bir android developer olmak için çalışıyorum.artık ADC yarışmaları geride kaldı.Ama olsun android çalışmaya devam.vazgeçmek yok ;-)))))))))))

Herkese  kolay gelsin.

kGlz…