Archive for January, 2010

Android Hava Durumu Programı(Türkçe) Artık Android Marketten indirilebilir!

Merhaba arkadaslar.Daha önce android mobil cihazlar için  Türkiye illerine ait  Hava durumu programını yapmıstım ve kodlarını paylasmıstım.Buradaki linke tıklayarak programımın detaylı anlatımını bulabilirsiniz.Su andan itibarende Hava durumu programını “Turkey Weather forecast” adıyla “News & Weather” kategorisinde , Google Play üzerinden indirilebilirsiniz..Eger android isletim sistemi bulunan mobil cihazınız varsa Google play’i sık sık kullanmıssınızdır.Programımı indirip mobil cihazınızda kullanmanızı can-ı gönülden isterim.Elestirilerinizide bekliyorum arkadaslar.Asagıdada ve linkten flickr  slideshow seklinde Android Hava durumu programı resimlerini görebilirsiniz.

Get the flash player here: http://www.adobe.com/flashplayer

Herkese Kolay gelsin.

kGlz…

Yeni Android’in Kod Adı “Froyo”

Yeni Android söylentilerin aksine Flan değil Froyo olarak adlandırılacak. Froyo’nun nerden geldiğini duyunca çok şaşıracaksınız.

İlginç espiri anlayışları ve tatlılara karşı bitmek tükenmek bilemeyen ilgileri ile dikkatleri her seferinde çekmeyi başaran Android geliştiricileri, popüler işletim sisteminin yeni sürümüne de sıra dışı bir isim seçmiş durumda. Bu kez bir kısaltma kullanan ekip, dondurulmuş yoğurttan esinlenerek sisteme Froyo (Frozen Yogurt) adını vermişler.

Daha önce yeni nesil Android’in, “Flan” adıyla anılacağı söylentileri yayılmıştı. Android yetkililerinden Erick Tseng yaptığı açıklamada, Flan’ın asılsız olmadığını ve yeni nesil bir Android sürümünün bu adla anılacağını, Froyo’nun ise yeni bir sistem olmaktan ziyade, Eclair’in bir güncellemesi niteliği taşıdığını belirtti.

Hatırlanacağı üzere Android’in önceki sürümleri sırasıyla Cupcake, Donut ve Eclair adlarıyla anılıyordu. Kod adların ilk harflerinin sırasıyla C, D ve E olarak devam etmesi, yeni ismin de F ile bu geleneği devam ettirmesi dikkatlerden kaçmıyor.

Android Platformu Giderek Büyüyor

AT&T’nin CES 2010’da duyurduğu yeni akıllı telefonlarla birlikte android pazarı da 2010 yılı içerisinde bir hayli genişleyecek. 2010 yılı Android yılı olmayı başarabilecek mi?

Android pazarı 2010 yılı içerisinde büyük bir artış gösterecek gibi gözüküyor. 2009′un sonlarında piyasalarda görmeye başladığımız Android temelli akıllı telefonlara, 2010′da birçok yeni ürün eklenecek.

Dünyaca ünlü mobil iletişim firması AT&T, şu sıralar Amerika Birleşik Devletleri‘nin Las Vegas şehrinde düzenlenen CES 2010‘da yaptığı açıklamada, Android temelli Dell, HTC ve Motorola marka akıllı telefonların, 2010 yılı içerisinde piyasaya sürüleceğini duyurdu.

Dell‘in Mini 3‘ü halihazırda dünya çapında popülerlik kazanmaya en yakın akıllı telefonlardan biri diyebiliriz. 2009 yılı içerisinde ilk olarak Brezilya ve Çin‘de yetkililer tarafından incelemeye alınan telefon, 2010′un ilk yarısında dünya çapında piyasaya sürülecek.

Nexus One’ın Videosu Nete Sızdırıldı

Merakla beklenen Nexus One’ın en sonunda videosu internette sızdı. 9 dakika uzunluğundaki bu video telefonun tüm özelliklerini göz önüne seriyor.

Google bir süre önce Nexus One adını verdiği telefonuyla mobil piyasasına girmeye hedeflemişti. Ünlü arama motorunun uyguladığı ilginç bir satış tekniği sayesinde, bu telefonun teknik özellikleri dışında hemen her şey yazıldı ve çizildi.

Önce cihazın fotoğrafları basına sızdırıldı daha sonra ise ürünün satış yöntemi hakkında rivayetler ortaya atıldı.

Dokunmatik ekranı dikkat çekiyor

En sonunda Google‘ın resmi olarak cihazın fiyatı ve satış tarihini birlikte ( Ürün 5 Ocak 2010‘da piyasaya sürülecek ve resmi satış fiyatı 529 dolar olacak. Ancak Nexus One’ın testlerini gerçekleştiren T-Mobile adlı operatör sözleşme karşılığında ürünü 129 dolara satacak.  )  Nexus One daha bir ete kemiğe bürünmüş oldu. Şimdi ise sırada aslında ilk başta ortaya çıkması gereken, telefonun performans videoları var.  

 

Android 2.1 işletim sistemine sahip olan cihazın kullanım videosu internette sızdı. Telefon dokunmatik ekranı, kamerası ve interaktif arka plan özellikleriyle dikkat çekiyor.