Archive for March, 2010

iPhone’cular Android’e Geçiyor!

AdMob adlı mobil reklam ve araştırma

firmasının yaptığı çalışma, 10 iPhone uygulaması geliştiricisinin 7 tanesinin aklında Android işletim sistemi için uygulama geliştirmek var.

Mobil reklam ve araştırma

firması olan AdMob, son yaptığı çalışmasıyla oldukça ilginç bir sonuca vardı! Mobil platform için uygulama geliştiren geliştiriciler arasında yaptığı araştırmada, iPhone platformu için uygulama geliştirenlerden %70‘inin aklında Android var!

Google‘ın

hızla pazar payını yükselten mobil işletim sistemi Android, uygulama yelpazesini hızla genişlettiği uygulama mağazası olan Android Market, bu gidişle 2010 yılı içerisinde uygulamalarını ikiye katlayacak gibi gözüküyor. iPhone için uygulama geliştiren geliştiricilerin, Android için de uygulama geliştirmek istemesinin sebebi ise esneklik.

Çalışma, geliştiricilerinin %31‘inin halihazırda çoklu platform için uygulama geliştirdiğini, %58‘inin ise çevrimiçi uygulama geliştirmeyi tercih ettiğini gösteriyor.

Android’in Yeni Uğrak Yeri Arabalar

Linux temelli Android etki alanını genişletmeye devam ediyor. Peki Androidli bir araba neler yapabilir?Google bünyesinde geliştirilen Android, olabildiğince esnek yapısıyla

hemen her ortama kolaylıkla uyum sağlayabilen bir mobil işletim sistemi. Cep telefonları, tablet bilgisayarlar, askeri araçlar derken Android sonunda otomobillere kadar erişmeyi başardı. Yeşilli robot ayıyı, otomobillerinde kullanansa Çinli otomobil üreticisi Roawe oldu.

İlk olarak Şangay otomobil fuarında tanıtılan ve

ileri teknoloji ürünü donanımıyla dikkat çeken Roawe 350 dünyanın ilk Android işletim sistemini taşıyan otomobili olacak. İlk etapta sadece Çin pazarı olarak hedefini belirleyen aracın fiyatı da gayet makul seviyelerde. Ancak daha önemli bir konu Android bu araçta ne iş görecek? Sorunun cevabı bir hayli ilginç ve ilgi çekici.Android 2.1 işletim sistemi ile donatılan Roawe 350, tıpkı telefonlarda olduğu GPS donanımına da sahip Bu sayede sesli ve görsel navigasyon yapabiliyor. Ayrıca navigasyonun yanında canlı trafik bilgisi, iki nokta arasındaki mesafe, mevcut yakıt ile nereye kadar gidilebileceği yahut hangi istasyondan yakıt almanız gerektiği orta konsolda yer alan geniş LCD ekranda görülebilecek. Tabi ki yetenekler GPS fonksiyonları ile sınırlı değil. Araç ile internete de girebilmeniz mümkün. Bu sayede maillerinizi arabanızın ekranında kontrol edebiliyorsunuz. Elbette yine sosyal ağlara da bu ekrandan erişebiliyorsunuz. Araçta Android Market’in kullanılabilir olup olmadığına dair bir bilgi ise bulunmuyor.

Nexus One Avrupa’ya Geliyor.

Google’ın ünlü

telefonu Nexus One, uzun süreden beri Avrupalı teknoloji meraklılarının hayalini süslüyordu. Tüketicilerin Nexus One hasreti en sonunda bitecek mi?Google marka cep telefonu Nexus One geçtiğimiz ocak ayında sadece Amerika‘da satışa sunulmuştu. Ünlü arama motorunun teknoloji sektörüne adım atmasını sağlayan bu cihaz, bazı yönlerden eksik bulunsa da genelde tüketiciler tarafından beğenildi.

Nexus One’ın Avrupa macerası İngiltere’yle başlıyor

Nexus One’ın satışa çıkışından bu yana Avrupalı kullanıcılar

telefonun ne zaman eski dünyada da pazara sürüleceğini merak ediyordu.Avrupa’da Vodafone tarafından pazarlanacak olan Google’ın telefonu, bugün sızan raporlara göre nisan ayında raflardaki yerini alacak. Vodafone’un İngiltere‘deki ofisinden sızdırılan bilgiye göre telefon ilk bu ülkede satılmaya başlanacak.

Android ile Güçlendirilmiş Robot Yapıldı

İki yetenekli ve teknolojisi meraklısı genç Tim Heath ve Ryan Hickman, Android işletim sistemi tabanlı bir

cihaz ile basit de olsa bir robot yapmayı başardı. Bu basit robotun üzerinde sadece 30 dolarlık bir cihaz bulunuyor. Bilgisayar üzerinden gerekli komutları verilip uzaktan yönlendirilebilen bu robot bir şekilde Android’in gücünü de ortaya koyuyor. Cihaza ait videolara ve yapım süreçlerine ait bilgileri bulabileceğiniz kendi internet sitelerine buradan ulaşabilirsiniz.

Android Uygulaması Car Locator, Ayda 13 Bin $ Yapıyor

Mobil işletim sistemleri konusunda yapılan öngörülerde, gelecekte iPhone OS’u yakalayacağı hatta geçeceği tahminleri yapılan Android içinde başarı hikayeleri duyulmaya başlandı. Geçen yıllarda iPhone platformuna uygulama geliştirenlerin başarı hikayelerini konuşmuş yazmıştık. TipTop Revenge gibi aylık 1 milyon $ kazanan şirket uygulamaları olduğu gibi Trism gibi bireysel girişimcilerin 100 binlerce dolar kazandığı uygulamaları da görmüştük. Şimdi benzer bir dönem Android için gelecek gibi görünüyor.

Android Market’teki uygulama sayısı App Store’un 8′de biri kadar yani bu pazarda büyük bir boşluk ve fırsat bulunuyor. Bu boşluğu erken farkeden Edward Kim, Car Locator isimli bir uygulama geliştirmiş. Uygulamanın yaptığı işlem aslında çok basit. Arabanızı park ettiğinizde, uygulamayı açarak arabanızın konumunu uygulamaya kaydediyorsunuz. Tekrar arabanızı almaya geldiğinizde uygulamanın yönlendirmesiyle arabanızın yerini kolayca buluyorsunuz. Ücretsiz  versiyonu 70 binden fazla kişi tarafından indirilen uygulamanın ücretli versiyonu ise 6950 kişi tarafından indirilmiş. Uygulama Android Developer Challenge yarışmasında Gezi (Travel) kategorisinde 3. olmuş. Son dönemde Android Markette kendi kategorisinde “Featured Application” olarak listelenen uygulama, görünülürlüğünü de arttırınca geçtiğimiz ay günlük 435 $‘lık satış ortalamasını yakalamış ve Şubat ayında sahibine 13 bin $ kazandırmış.

Bu miktar tek başına çok büyük bir miktar gibi görünmesede Android’li telefonların önümüzdeki yıl satış rakamları yükseldiğinde Android Market’in ne kadar değerli bir pazar yeri olacağını gösteriyor.

Fennec Yakında Android’de

Mozilla en yeni mobil web tarayıcısı Fennec, Maemo’nun ardından Android kullanıcılarına hizmet etmeye hazırlanıyor.

Mozilla’nın mobil dünyaya farklı bir anlayışla sunduğu web tarayıcısı Fennec, en az bilgisayarlardaki kadar işlevsel ve güçlü bir web deneyimi vaat ediyor.Android kullanıcılarına da bu işlevselliği yaşatmak isteyen Mozilla Takımı anlaşılan o ki çalışmalarını neticelendirmek üzere.

Henüz açıklanmış kesin bir tarih yok. Sistemin işleyişine dair bir haber de yok. Ancak Mozilla Takımı, Facebook sayfaları üzerinden birkaç resim paylaştılar. Görsellerde Nexus One ve Motorola Droid (Milestone) üzerinde çalıştığı görüntülenen Fennec ile herhangi bir sayfa görüntülemesi sergilenmemiş. Daha önceki açıklamalarında kullanıcı arayüzü üzerinde çalıştıklarını belirten açıklamalar yapan Mozilla Vakfı, resimlerin altında yine mobil kullanıcı arayüzü üzerinde çalıştıkları bilgisini vermeyi ihmal etmemiş.