Archive for April, 2010

Yepyeni Bir Mobil İşletim Sistemi

Mobil işletim sistemleri arasındaki kıyasıya savaş sürerken bir yandan da pazara yeni oyuncular dahil oluyor. Bu kez piyasada etkin rol oynamak isteyen isimler ise Japon üreticiler.

Akıllı telefonlar pazarı artık

markaların rekabetinden ziyade mobil işletim sistemlerinin yarışına sahne olmaya başlamış durumda. Birçok dev isim kendi bünyesinde geliştirilen mobil işletim sistemleri üzerinde çalışmalarını sürdürüyor. Özellikle Android pazardaki dengeleri ciddi manada etkileyen en önemli oyunculardan biri olmasıyla dikkat çekiyor.

Japonya’dan gelen bir

haber ise rekabeti iyice kızıştıracağa benziyor. Japonya’nın 5 büyük üreticisi bir araya gelerek ortak bir mobil işletim sistemi projesi üzerinde çalıştıklarını duyurdu. Renesas Electronics, Fujitsu, NEC, Panasonic Mobile ve Sharp ortaklıklarını ve yeni mobil işletim sisteminin en önemli detaylarını duyurdular.


Fujitsu, Japonya’da Symbian işletim sistemine sahip akıllı telefonları ile pazarın etkin oyuncularından biri.

Yeni

mobil işletim istemini önemli kılan en dikkat çekici husus, üçüncü şahıs yazılım desteği ve uygulama uyumluluğu hususunda. Buna göre bu sistemin yüklü olduğu cihazlarda Symbian ve Linux tabanlı yazılımları doğrudan çalıştırabilmek mümkün olacak. Yüksek kaliteli multimedya içerik desteği ve üç boyutlu görsel arayüzün yer alacağı sistemin, mobil dünyaya birçok inovatif özellikler sunacağı belirtiliyor. 2012 yılının ilk çeyreğinde kullanıma hazır hale gelmesi ön görülen yeni mobil platformun daha az sistem kaynağı ile daha fazla yapabilme amacı üzerine kurgulanacağı vurgulanıyor.

Opera Browser için Türkçe Hava Durumu Widgeti

Merhaba  Arkadaşlar .

Opera browser kullanıyorsanız Opera widgetlerini mutlaka  kullanmışsınızdır.Opera widgetleri ,opera browser için geliştirilen küçük uygulamalar şeklinde tanımlayabiliriz.Mesela Windows Vista kullandıysanız ekranın sağ tarafında analog saat , hava durumu bilgisi, bilgisayarımızda bulunan resimlerin slaytshow  şeklinde  küçük hallerinin ekranın sağ altında gösterilmesi  vs. vs. desem heralde widgetin ne olduğunu anlamışsınızdır.Bildiğiniz gibi Opera ‘da dünyada çok yaygın şekilde kullanılan browserlardan bir tanesi ve en hızlısı diyebilirim.(tabi bu bilgiyi Operanın kendisi söylüyor.) Opera kendi browseri için dünyadaki tüm developerlerin  widget  yazmasına izin veriyor ve yazdığınız widgetleri direk Operanın developer sitesine yükleyebilirsiniz ve tüm dünyaya yayabilirsiniz. Bende yaptığım widgeti operanın widget sitesine yükledim.Oradan da indirmek isteyen arkadaşlar  indirmek için tıklayın.

Bende son 4-5 haftadır Operaya widget geliştirme konusuna eğilmiştim.Zaten widget geliştirmek o kadar kolayki Read the rest of this entry »

Twitter’ın Sıradaki Uygulaması Android İçin

Ünlü sosyal ağ Twitter’ın yapımcıları, yeni bir uygulama için kolları sıvadı. Google’ın Android’i için ufukta bir uygulama var.

Son yılların en çok

konuşulan sosyal ağlarından Twitter’ın iPhone için geliştirilen Tweetie uygulamasının bir benzeri Android için geliştirilecek.


Apple kullanıcıları için Tweetie uygulaması mevcut

Resmi olarak duyurulan uygulama, iPhone’dakine benzer şekilde hazırlanacak. Android’li

telefonlar için geliştirilecek olan uygulamanın benzerleri daha önce vardı. Twidroid adlı bu yazılımların içlerinde yer alan zararlı dosyalar, sistemlere zarar verebiliyordu. Bu kez Twitter‘ın çıkaracağı resmi uygulama ile Android kullanıcıları bu tür farklı yazılımlara gerek duymayacak.

Google Onayladı: Tablette Chrome OS Yok!

Teknoloji devi Google’ın geliştireceği Tablet PC’lerin, Chrome OS mi yoksa Android işletim sistemine mi sahip olacağı tartışılıyordu. Eric Schmidt’ten resmi açıklama geldi!

Apple‘ın büyük sükseyle piyasaya sürdüğü iPad‘in, yeni bir sektör oluşturacağını biliyoruz. Google, HP, Microsoft, HTC gibi isimler, şimdiden kendi Tablet PC‘lerini geliştirmeye başladı bile.

Bu yeni sektöre atılmayı planlayan firmalardan biri olan Google, geliştirme aşamasında olduğu Tablet

PC’sinin hangi işletim sistemine sahip olacağını resmi olarak açıkladı!

 

Neden Android?

Google’ın, Tablet

PC‘nin işletim sistemi için niye Android’i seçtiği ise belirsizliğini koruyor. Önceki aylarda firma tarafından yayınlanan konsept görsellerde, Google Tablet’in Chrome OS tabanlı olduğunun altı çizilmişti.

Web tabanlı işletim sistemi Chrome OS’in henüz piyasaya hazır olmadığı, firmanın Android seçiminin altında yatan sebeplerden biri olarak gösteriliyor.

Bir diğer olasılık olarak ise, Chrome OS’in kullanım amacının Tablet

PC‘ye uymayacağı, yani diğer bir deyişle, Android işletim sisteminin, iPad ile rekabet konusunda daha avantajlı olduğu söylenebilir. Bu sayede Android ile  birlikte, iPad’in en büyük artılarından biri olan Apple uygulama mağazasına karşı, Google da Android uygulama mağazasını koz olarak kullanabilecek.

Teknoloji kullanıcıları arasında Google Tablet PC‘nin Chrome OS mi yoksa Android işletim

sistemine mi sahip olacağı uzun süredir tartışma konusuydu. Google’ın CEO’ su Eric Schmidt, resmi açıklamayı yaptı:

“Tablet

PC‘mizin işletim sistemi Chrome OS olmayacak! Ürünün işletim sistemi Android temelli olacak.”

Android Market Güçleniyor

Google’ın mobil platformu Android, üçüncü şahıs yazılım desteği ile de güçlenmeye devam ediyor. Mart ayındaki istatistiklere çok şaşıracaksınız.

Google’ın mobil işletim sistemi Android, yeni akıllı telefonlar ile etkinliğini artırırken geliştiriciler de yeni mobil yazılımları ile kullanıcılara üçüncü şahıs yazılımlar

konusunda daha fazla çeşitlilik sunuyor. Her ne kadar App Store bu alanda açık ara farkla üstünlük kurmuş olsa da Android kullanıcılarının eli her geçen daha da güçleniyor.

İlk açıldığı günden bu yana ciddi bir yükseliş eğilimine giren Android Market, özellikle son dönemde önemli bir büyüme göstermiş durumda. Android

Market üzerinde sadece Mart ayında 9308 yeni mobil yazılım kullanıcıların hizmetine sunulmuş. Bu rakam bir önceki aya göre neredeyse iki kata yakın bir orana denk geliyor. Ayrıca 7 Nisan itibariyle Market üzerine eklenen yeni oyun ve yazılım sayısı 2162 olmuş durumda.

iPad Mayıs’ta Türkiye’de

Apple’ın yeni 

piyasaya sürdüğü tablet  PC’si iPad’in resmi Türkiye  satışı 2010 Mayıs’ında başlayacak. iPad için kolları sıvamaya başlayabiliriz.

Sonunda iPad birçok ülkede 

piyasaya sürüldü. Apple‘ın aylardır pazarlamasını yaptığı iPad‘e ilk günlerdeki ilgi, beklenildiği kadar büyükoldu. Teknoloji kullanıcıları her yerde  bu  ürün ile ilgili  bilgi almak istiyor. En tarafsız ve  detaylı  incelemesini ise buradan okuyabilirsiniz.

Türk 

teknoloji  kullanıcılarına ise iyi haberi  hemen verelim: iPad, 2010 Mayıs ayında Türkiye’de resmi olarak  satışa sunulacak! iPad için kolları sıvamaya başlayabiliriz. Türkiye’deki potansiyelin iyice farkına varan distribütör’ler,  bu sefer hızlı davrandı. Türkiye’de sunulacak  satış fiyatı ise henüz belli değil.