Archive for May, 2010

WebOS’de Yaprak Dökümü!

WebOS’in başarılı

görsel arayüzü belki de sistemin herkes tarafından çok sevilmesinin en önemli gerekçesi. Peki, bu görsellik Android ile buluşsa nasıl olurdu?

Sizlere burada yer alan

yazılarımızda Palm’ın HP tarafından satın alınma sürecinden bahsetmiştik. 1.2 Milyar Dolar gibi bir rakam ile gerçekleşen bu satın alma işlemi, tüm dünyada ciddi ses getirmişti. Zira Palm ile Lenovo, Nokia, HTC gibi dev üreticilerin de yakından ilgilendiği biliniyordu. Satın alma sürecinin ardından gerek Palm gerekse HP tarafından yapılan açıklamalarda özellikle WebOS ekibinin aynı şekilde en azından bir süre daha çalışmaya devam edileceği belirtilmişti. Ancak bugün gelen haber, işlerin aslında beklenildiği gibi gitmediğinin önemli bir kanıtı gibi duruyor.

Palm’ın mobil

kullanıcı arayüzü ekbinin lideri konumundaki Matias Duarte’in artık Palm bünyesinde çalışmayacağı açıklandı. Bu durumu daha da çekici kılan ise söylentilere göre Duarte’in Google ile anlaşmış olması. Android bünyesine geçeceği ve kendi ekibini oluşturarak geniş yetkiler ile görevlendirileceği konuşulan geliştiricinin, Android’e has bir kullanıcı arayüzü oluşturulması üzerinde çalışacağı gelen bilgiler arasında. Konu henüz ne Google ne de geliştiricinin kendisi tarafından doğrulanmış değil. Ancak böyle bir transferin Android’e çok şey katacağı muhakkak.

Dokunmatik

ekran arayüzü ve kullanıcı deneyimi üzerine ciddi çalışmaları bulunan Duarte’in, Sidekick ve Helio kullanıcı arayüzleri mevcut WebOS sürümlerinde de kullanılmaya devam ediliyor.

Flash 10.1 İndirilmeye Hazır

Çeşitli görselleri sanal dünyaya sızdırılan ve Android 2.2 yüklü Nexus One ile harikalar yaratan Flash 10.1 sonunda indirilmeye hazır hale geldi.

Popüler mobil işletim sistemi Android 2.2 Froyo’nun duyurulmasının ardından, yeni

sistem ile beraber gelen yenilikler de çok konuşulmaya başladı. Özellikle üçüncü şahıs yazılımlara yönelik iyileştirmeler ve sistem içersine entegre edilen yazılımlar Android’i daha işlevsel hale getiriyor.

Yenilenen

sistemin en iddialı olduğu konu olan Flash 10.1 sonunda Adobe sayfalarından indirilebilir hale geldi. Flash ve Air for mobile tabanlı uygulamaları Android tarayıcısı üzerinden çalıştırabilmenin mümkün olduğu yazılım sayesinde Android, bir anlamda iPhone OS ile rakip haline gelmiş oldu. Zira Apple HTML 5‘e mobil cihazlarında tam destek vereceğini açıklamış, özellikle de iPhone OS 4.0 ile bu konudan çok ümitli olduğunu ortaya koymuştu. Apple’ın seçimi bakalım standartları belirlemeye yetebilecek mi. Bunu da zaman gösterecek.

Hangi cihazların Flash 10.1′i desteklediğine dair kesin bir

bilgi bulunmuyor. Hemen Androidli akıllı telefonunuzun Flash 10.1′in bu ilk beta sürümünü çalıştırıp çalıştıramayacağını görmek için www.adobe.com/go/getfp10android adresini ziyaret edebilirsiniz.

İlhan Şeşen - Bana Esmeyi Anlat-Canlı

Sakarya üniversitesi Bahar Şenlikleri’nde İlhan Şeşen çok güzel bi konser verdi.Bende oradaydım ve kaydettiğim bu şarkısını sizinle paylaşıyorum arkadaşlar.Hepinize iyi seyirler.

Herkese Kolay gelsin.

kGlz…

Samsung Bada SDK İndirilmeye Hazır

Güney Koreli teknoloji devinin kendi bünyesinde geliştirdiği mobil işletim sistemi Bada için yeni yazılım geliştirme paketleri yayınlandı.

Samsung, büyük umutlar bağladığı Bada işletim sistemi üzerinde var

gücüyle çalışmaya devam ediyor. Mobile World Congress etkiliğinde ilk Bada işletim sistemine sahip akıllı telefonunu tanıtan firma, Badalı cihazların donanımı konusunda da fikir sahibi olmamızı sağlamıştı. (İşte Super AMOLED Böyle Bir Teknoloji)


Bada işletim sistemine sahip ilk akıllı telefon: Samsung S8500 Wave.

Her ne kadar Badalı ilk

telefon olan Samsung S8500 Wave çok ilgi görmüş olsa da Bada, gerek sistemin işleyişi, gerekse çağın gerekliliklerini yeterince karşılamıyor oluşu nedeniyle meraklılarını bir parça hayal kırıklığını uğratmıştı. (720p DivX Oynatan İlk Telefon)Akıllı telefonlar piyasasındaki yarışın son derece kızıştığı bir dönemde, sistemin özellikle de multitasking (aynı anda birden fazla uygulamayı çalıştırabilme) işlevine sahip olmaması çok ciddi bir dezavantaj. Read the rest of this entry »

Yeni Bir Mobil İşletim Sistemi Mi?

Üzerindeki ölü toprağını Android ile atarak yeniden sıkı bir ivme yakalayan ve tüm dünyada eski Pazar payını yeniden yakalamaya başlayan Motorola ilginç bir hamle yapmaya hazırlanıyor.

Gün geçmiyor ki

mobil işletim sistemleri dünyasında çarpıcı bir yeni gelişme yaşanmasın. Bir döneme damgasını vuran megapiksel savaşları artık geride kalmış görünüyor. Onun yerini alan rekabetin yeni adı mobil işletim sistemleri. Bir dönem Symbian ve Windows Mobile’ın çok büyük bir çoğunluğunu domine ettikleri pazarda artık çok daha fazla oyuncu mevcut. Özellikle Google’ın Android ile başlattığı akım mobil piyasanın dönüm noktalarından biri olmuş durumda.

Mobil

dünyadaki Pazar payını ve adının büyüklüğünü Android ile yeniden kazanan ve akıllı telefonlarıyla ciddi manada ses getiren Motorola, yeni arayışlar içersine girmiş durumda. Amerikalı üretici Linux tabanlı mobil çözümler üreten Azingo Mobile ile iş birliğine gitmiş durumda. Firmanın Azingo Mobile 2.0 adlı mobil işletim sistemi üzerine kurgulanacak yeni bir işletim sistemi üzerine çalıştığı öğrenilirken, firmanın üst düzey yöneticileri de bu durumu doğrular nitelikte açıklamalar yapmaktan kaçınmıyor.

Konu hakkında henüz kesin bir açıklama bulunmazken, Azingo Mobile 2.0′ın kapsamlı uygulama geliştirme

araçları, Webkit tabanlı web tarayıcı, Flash desteği, güçlü dokunmatik ekran arayüzü gibi başarılı özellikleri bulunuyor.