Archive for June, 2010

Windows Phone 7 Tanıtım Videosu

Window Phone 7 için artık
geri sayıma geçildi. Siz de Microsoft’un mobil yüzünü merakla bekleyenlerdenseniz bu
videoyu kaçırmayın!Microsoft’un en yeni mobil işletim sistemi Windows Phone 7 üzerine kurgulanmış akıllı telefonları kısa bir süre içersinde görmeye başlayacağız. Öncesinde de
sistemin işleyişine, arayüzüne ve özelliklerine dair tanıtıcı videolar yayınlanıyor. Yazımızın devamında da o
videolardan biri bulacaksınız.Eğer hala Windows Phone 7 hakkında kapsamlı bir bilgiye sahip değilseniz daha öne yaptığımız haberlere buradan erişerek konu hakkındaki tüm ayrıntılara ulaşabilirsiniz. Ayrıca dilerseniz yine buradan Windows Phone 7′ye dair
hazırladığımız ilk inceleme haberine erişebilirsiniz. Şimdi sözü daha fazla uzatmayalım ve sizi o
video ile baş başa bırakalım.


Microsoft’tan Yeni Bir Mobil OS!

Halihazırda piyasada bulunan Windows Mobile 6.5 ve piyasaya sürülmek üzere olan Windows Phone 7 mobil işletim sistemleri Microsoft’a yetmemiş olacak ki firma, yeni bir mobil işletim sistemi geliştiriyor!

Microsoft piyasada birçok farklı alanda diğer firmalarla rekabet içerisinde. Buna rağmen firma sürekli olarak bir yenilik ile kullanıcıların karşısına çıkmayı seviyor. Firmanın son oyuncağı ise, yeni bir mobil işletim sistemi! Evet, Microsoft yeni bir mobil işletim sisteminin üzerinde daha çalışıyor.

Firmanın bu seferki mobil işletim sistemi, handheld (cep konsolları) üzerine olacak ve ismi Windows Embedded Handheld olacak. Bu yeni mobil işletim sistemi, Windows Mobile 6.5 altyapısını kullanıyor olacak. Windows Embedded Handheld’in Windows Phone 7 üzerine kurulu versiyonu ise 2011′in ikinci yarısında piyasaya sürülecek.

Windows Embedded Handheld ile birlikte Microsoft, Windows Mobile 6.5, piyasaya sürüleceği günü bekleyen Windows Phone 7 ve Tablet PC‘ler için geliştirilen Windows Embedded Standart 7 isimleri altında 4 adet farklı mobil işletim sistemine sahip olacak.

En Popüler Android Telefon Hangisi?

Son dönemde önemli bir atılım yapan ve akıllı telefon pazarında iyi bir yere gelen Android işletim sistemini kullanan telefonların en popüler olanı hangisi biliyor musunuz?

Son dönemde akıllı telefon pazarında önemli bir yer edinen Google Android işletim sistemi, kullanıcıların beğenisini kazandıkça gücünü artırmaya devam ediyor. Android’in popülerliği arttıkça, cep telefonu firmaları da bu işletim sistemine sahip olan yeni modellerle geliyorlar.

Piyasada bulunan onlarca Android’li telefon modelinden en çok hangisinin satıldığını merak eden Chitika adlı bir reklam ve pazarlama şirketi, toplamda 821.201 adet Android’li telefon üzerinde bir araştırma yapmış.

Motorola-HTC kapışması

ABD tabanlı araştırma da Android işletim sistemi kullanan en popüler

telefonun Motorla Droid olduğu ortaya çıkmış. %33,75′lik dev bir paya sahip olan Motorola Droid, %9,9 ile ikinci olan HTC Hero’ya fark atmış. (HTC Hero inceleme)

Motorola Droid’in kayar kapaklı ve Q klavyeli bir tasarımı var

Araştırmada ortaya çıkan bir diğer ilginç sonuç ise Google’ın Nexus One adlı telefonunun sadece %2′lik bir paya sahip olması. Google Android pazarında HTC ile Motorola’nın başabaş mücadelesi de dikkatleri çeken bir başka konu.

Chrome OS Çok Yakında

Google’ın merakla beklenen işletim

sistemi Chrome OS için geri sayım başladı. Yeni işletim sisteminin çıkış tarihi ne zaman?

Google yetkilileri Tayvan’da düzenlenen Computex fuarında, merakla beklenen Chrome OS’in içinde bulunduğumuz 2010 yılı içerisinde piyasaya sürülmüş olacağını açıkladılar.

Google’ın üst düzey yetkililerinden Sundar Pichai ile yapılan röportajda Chrome OS’in sonbahar gibi kullanıma sunulacağı bilgisi elde edildi. (Chrome OS’te küçük bir tur)

Chrome OS sonbaharda kullanıma sunulacak

Pichai, yeni işletim

sistemlerine çok güvendiklerini ve ilk günde milyonlarca kez indirileceğine emin olduklarını da söyledi.