Archive for July, 2010

Google Nexus One Artık Yok

Google, büyük beklentilerle piyasaya sürdüğü Nexus One adlı akıllı telefon modelinin üretiminin durdurulduğunu resmi olarak açıkladı.

Google, büyük umutlarla piyasaya sürdüğü Nexus One’ın üretiminin durdurulduğunu resmi olarak açıkladı. Google, Ocak 2010′da piyasaya sürdüğü Nexus One’dan dünya çapında ancak 135 bin adet satabildi.

Google’ın Nexus One’ı durdurması aslında bekleniyordu. Bunun sebebi ise ürünün beklentileri karşılamaktan uzak olması ve iyi bir başlangıç yapamamasıydı.

Google Nexus One beklenen etkiyi bir türlü yakalayamadı.

Önce Kin, sonra Nexus One

Microsoft Kin’in ardından Google Nexus One’ın da üretiminin durdurulması yazılım şirketlerinin cihaz geliştirmede çok da başarılı olamadığının bir kanıtı olarak gösterilebilir. (Microsoft Kin rafa kalktı)

Öte yandan, Nexus One’ın aksine Google Android işletim sisteminin akıllı telefon pazarındaki ağırlığı giderek artıyor. Piyasaya çıkan birçok yeni modelde Android işletim sistemini görmek mümkün.

Android’in Önlenemez Yükselişi

Windows işletim sistemli Tablet ürünlerin başarısızlığı ve Apple’in iPad başarısı, üreticileri tekrardan umutlandırdı. Birçok üretici Android işletim sistemini bir çıkış yolu olarak görüyor.OEM ya da Original Equipment Manufacturer. Bu tabir bilgisayarı üreten ve ilgili firmaya satan üreticiler için kullanılır. Bilgisayar firmaları da bu OEM ürününü alıp kendi markalarını yapıştırır. Bu yapıldığında bilgisayar ile birlikte işletim sistemi de beraberinde gelir (Android’de Daha Hızlı Mesaj Yazmak İçin).

Buraya kadar her şey normal. Fakat bilgisayar firmaları yazılım firmasından müşterilerle daha yakın bir işbirliği istiyor. Herhangi bir sorun olduğunda işletim sistemini yapan firmadan, kendi ürününün tüm desteğini sunması isteniyor.Bunun anlamı esasında şudur: Bilgisayar şirketleri öyle bir yazılım firması arıyorlar ki,müşterilere sorunsuzca destek verilebilsin, güçlü bir pazarlama bütçesi ve stratejisi olsun ve birçok teknoloji marketlerde bilgisayarları yüksek miktarda rahatlıkla satabilsinler.

Üreticiler Android’in gücünü keşfetmeye başladı.

 

Yani müşterileri teknoloji marketlerine çeken, ürünü sattırabilen ama buna karşın müşteriyi kendisiyle muhatap etmeyen bir yazılım ortaklığı isteniyor. Read the rest of this entry »

Cisco’nun tableti Cius sahneye çıkıyor

Android tabanlı Cisco Cius, şimdiden Apple iPad ile kıyaslanmaya başladı.

2011 başında satışına başlanacak olan Cius, kurumsal kullanıcılara yönelik olarak tasarlanmış olsa da bireysel kullanım açısından da rakiplerinden geride kalmıyor. Hatta USB desteği ve 720p yüksek çözünürlüklü video oynatabilmesi ve 5MP‘lik kamerasıyla pek çok açıdan kişisel kullanım için gayet yeterli özelliklere sahip.

HD video oynatabilme özelliği ile birlikte bu alandaki ürünlere birçok önemli yenilik getiren Cius, 7 inçlik dokunmatik ekrana ve 0.52 kilogram ağırlığa sahip.

Read the rest of this entry »

Ve HTML5 Destekli Youtube Yayında!

iPhone ve Android kullanıcıları artık YouTube’a doğrudan web tarayıcı üzerinden girebilecek. Bunun için tamamen HTML 5 destekli bir sayfa hazırlayan Youtube’un, bu arayüzüne m.youtube.com bağlantısı kullanılarak erişilebiliyor. Çok daha hızlı çalışan ve genel itibariyle daha az veri transferi yapan HTML 5 destekli tasarım, dokunmatik ekranlar için optimize edilmiş. Daha büyük butonlar ilk girişte hemen dikkat çekmeye yetiyor. Standart Youtube sayfasından fonksiyonellik anlamında hiçbir farklılık taşımayan yeni arayüz, arama önerileri, çalma listesi oluşturma, favoriler, beğenilenler gibi birçok özelliği destekliyor.

 

HTML 5 destekli sayfa henüz sadece İngilizce dil desteğine sahip ve sadece Android ile iPhone tarayıcıları üzerinden görüntülenebiliyor. İlerleyen aylarda diğer dil destekleri de ilgi oranında sunulacakmış. Geçtiğimiz günlerde HTML 5′ten ana sayfasında tümüyle vazgeçtiğini açıklayan Youtube’un, bu hamlesinin altında yatan gerçek de bu sayede ortaya çıkmış oldu.