Archive for August, 2010

Ve Musicpedia yeryüzüne indi…

Merhaba Arkadaslar.Yine kendi yazdıgım bir Android uygulamasıyla karsınızdayım.Daha önce android isletim sistemi cihazları için yazdıgım Android Türkiye Hava durumu programını sitemden kodlarıyla birlikte paylasmıstım. Simdi de yine Android OS için yazdıgım bir uygulamayı sizlere tanıtmak istiyorum.Tanıtım videosunu ve flickr slaytshow’u asagıda görebilirsiniz.Burada simdi tanıtacagım uygulamamın ismi Musicpedia Mobil Müzik Ansiklopedisi Programı.

Arkadaşlar Musicpedia programım 2 büyük (Qualcomm ve AVEA) şirketin mobil uygulama yarışmasından finale kalarak büyük bir başarıya imza attı.Yani Musicpedia programı ödüllü bir programdır.
Detaylı bilgiyi görmek için tıklayın.

Musicpedia programı,müzikle ilgili olarak ansiklopedik bilgileri kullanıcıya sunan , 100.000‘in üzerinde bagımsız müzisyen ve 3 milyon‘un üzerinde müzik parçası hakkındaki bilgileri,çogunlugu Türkçe olarak kullanıcıya veren bir mobil ansiklopedi programıdır.

Arkadaslar Musicpedia programımı Android Markete de yükledim.Programımı “Reference” kategorisi altında bulabilirsiniz.Programı hızlı bir sekilde indirmek için QR barcode kodunu burada görebilirsiniz.
Arkadaslar Musicpedia programının (Hem Türkçe,hemde İngilizce) .apk dosyasını indirmek için Tıklayın.
Musicpedia programım için yardım amaçlı bir PowerPoint gösteri dosyası hazırlamıstım.Bu dosyayı indirmek için Tıklayın.

Musicpedia programı orijinal bir fikirdir.Ansiklopedi programlarına sık sık internet veya mobil dünyada rastlıyoruz ancak müzik alanına özellesmis bir program sadece Musicpedia programıdır. Read the rest of this entry »

Google Android’e Büyük Tehdit

Google’ın başı Android’de kullandığı Java teknolojileri ile dertte. Java’nın sahibi Oracle, Google’ın bazı şeyleri izinsiz kullandığı iddiasıyla dava açtı. Davayı Oracle kazanırsa Andorid’in geleceği tehlikeye girecek.

Dünyanın önde gelen yazılım şirketlerinden Oracle, Google’a dava açtı. Davanın sebebi ise Google’ın Android işletim sisteminde Oracle’a ait bazı fikirleri çalmış olduğu iddiası. (En Gerekli 10 Android Uygulaması)

Açılan davanın temelini ise, Sun’ın satın alınmasıyla birlikte hakları Oracle’a geçen Java bulunuyor. Oracle tarafından yapılan açıklamada, Google’ın bilerek ve defalarca Java ile ilintili birçok fikri mülkiyeti çaldığı iddia edildi.

Oracle, Google’ın bazı teknolojileri izinsiz kullandığını iddia ediyor

 Yasaklama ve Tazminat

Oracle davanın sonucunda Android işletim sisteminin dağıtımının yasaklanmasını ve tazminat ödenmesini talep ediyor. (Android Atağa Kalktı)

Şimdi davanın sonucu merakla bekleniyor. Eğer Oracle davayı kazanırsa, son dönemde büyük bir ivme kazananın Android’in önüne büyük bir engel çıkabilir.

Android Atağa Kalktı

Google’ın mobil işletim sistemi Android şu sıralar bir hayli popüler. İşletim sisteminin günlük bazda ulaştığı cihaz satış rakamları son derece etkileyici. Amerika’nın en çok tercih edilen mobil işletim sistemi haline gelen Android, ulaştığı satış adetleri ile de adından söz ettiriyor. (Küçük Yeşil Robot ABD’yi ele geçirdi.)

Her ne kadar Google akıllı telefonu ile beklentilerin uzağında kalmış olsa da Android için durum farklı. Google CEO’su Eric Schmidt Reuters’a yaptığı açıklamada şu anda günlük ortalama 200.000 düzeyinde Androidli akıllı telefonun satıldığı bilgisini veriyor. Yılın ikinci çeyreğinde günlük 165.000 akıllı telefon satış rakamına ulaşan Google, ilk çeyrekte 65.000 düzeyini geçememişti.

Android’in rakamlarına baktığımızda 90 günlük dönem için 18 Milyon adetlik bir rakama ulaşılmış olduğunu görüyoruz. Bu oran pazar lideri konumundaki Nokia için 24 Milyon iPhone içinse 8.4 Milyon adet olarak gerçekleşmiş. Konuya Android’in geçmişinin 3 yıldan daha az olduğunu notunu da eklersek başarının büyüklüğü daha bir ihtişamlı karşımıza çıkıyor.

Android Telefonlarda Büyük Tehlike

Dikkat! Cep telefonunuzdaki tüm kişisel verileriniz tehdit altında olabilir. Çünkü korsanlar, sonunda yeşil, şişman robota da sızdılar.
Korsanların halinden, yine korsanlar anlar. Lookout adındaki bir hacker topluluğu, mobil cihaz güvenliği üzerine yaptığı araştırmayı kamuoyu ile paylaştı. Araştırmaya göre, Android’e yüklenen pek çok masaüstü görseli uygulaması; rehber bilgileri, yapılan ve alınan çağrılar, IMEI numarası, SMS’ler, notlar ve hatta bazı şifre bilgileri gibi verileri toplayıp, kötü niyetli kişilere iletiyor.

Zararlı uygulamaların, 5 milyondan fazla cep telefonunda kullanıldığı da iddia edildi. Durum böyleyse, iyi niyetleri ile tanınmayan korsanların elinde, kullanabilecekleri çok sayıda kişisel veri mevcut. Bu kişilerin amaçları henüz bilinmese de, Android kullanıcılarının, acilen bir güvenlik yazılımı edinmeleri gerektiğini düşünüyoruz. Kullanıcılar, Android için geliştirilen Lookout Mobile Security’i edinmek için bağlantıya tıklayabilirler.