Archive for September, 2010

İşte BlackBerry PlayBook

BlackBerry’nin üreticisi RIM, San Francisco’da BlackBerry PlayBook tableti tanıttı.

BlackBerry’nin üreticisi Research In Motion (RIM) San Francisco’da gerçekleşen BlackBerry Geliştiriciler Konferansı DEVCON 2010’da BlackBerry® PlayBook™ tablet ve BlackBerry® Tablet OS işletim sistemini tanıttı.

Hem büyük ölçekli kurumlar hem de kişisel kullanım için uygun olan BlackBerry PlayBook, kullanıcılara eşsiz bir web taraması, çoklu görev olanağı, yüksek multimedya performansı gibi özelliklerin yanı sıra, gelişmiş güvenlik özellikleri, yepyeni bir kurumsal destek ve IT bölümleri ile uygulama geliştiriciler için çığır açan bir geliştirme platformu sunuyor. Güçlü ve yenilikçi BlackBerry PlayBook, büyüyen tablet pazarında oyunun kurallarını değiştirecek bir ürün olarak öne çıkıyor. Read the rest of this entry »

Ufukta Yeni Bir Mobil İşletim Sistemi Var!

Bir dönem Vodafone’un LiMo tabanlı bir mobil platform girişiminde bulunduğunu biliyoruz. Arzulanan başarıyı yakalayamayan bu işletim sistemi, ülkemizdeyse neredeyse hiç bilinmiyor. Fakat durum şu günlerde biraz daha farklı. An itibariyle mevcut birçok açık kaynak kodlu mobil işletim sistemi mevcut olsa da pazardaki yoğun rekabet mevcut bu sayının artışını daha da teşvik edecek gibi görünüyor.

Brew, Bada gibi gelişmeye açık birçok hazır mobil işletim sisteminin yanına bir üye de Avrupa’lı mobil operatörlerden gelecek gibi. Vodafone, France Telekom - Orange, Telefonica, Deutche Telekom gibi dev isimler bir konuda ortak bir çatı altında buluşma hazırlığında. Avrupa’lı GSM devleri kendi mobil işletim sistemlerini tasarlamayı planlıyor. Henüz planın çerçevesi, hedefleri ve özelliklerine dair hiçbir bilgi yok ancak bu oluşumun önemli bir güç olacağı ve hali hazırda mevcut isimler için ciddi bir tehdit teşkil edeceğini tahmin etmek pek de güç değil. İlerleyen günlerde muhakkak ki daha fazla detay ortaya çıkacaktır. Bekleyip göreceğiz.

Android’li Cihazlar İçin Tek Kaynak

Android artık mobil dünyada kabul görmüş en başarılı mobil işletim sistemlerinin başında yer alıyor. Her geçen gün kullanıcı kitlesini genişleten ve cihaz çeşitliliği artan işletim sistemi, hayli geniş bir yelpazede donanımsal özelliklere sahip telefonları arşivinde barındırıyor.

Bugüne kadar pazara sunulmuş tüm Android’li akıllı telefonların donanımsal özelliklerine tek bir sayfadan ulaşmak ister misiniz? Böyle bir veritabanına

ihtiyacınız varsa bir firmanın hazırladığı Google dokümanını kullanabilirsiniz. Bu sayfada yıllara göre kategorilendirilmiş akıllı telefonların yanı sıra Android’li diğer tüm cihazlar da yer alıyor. İlgili dokümana ulaşmak için burada yer alan sayfayı ziyaret edebilirsiniz.