Archive for October, 2010

Android Motorola’yı Kurtardı

Motorola nihayet gülüyor. Android işletim sistemine geçen Motorola mobil bölümü, son çeyrekte 3 Milyon Dolarlık bir kar yaptı. Bu Motorola için önemli bir değer. Çünkü geçen yılın rakamlara baktığımızda, 183 Milyon Dolar‘lık zarar yapılmış (KOBİ’ler Hangi Telefonu Tercih Ediyor?).

Motorola’nın Keyfi Yerinde.

Motorola,  hisse senedini 5 Cent arttırarak 109 Milyon Dolar’lık bir kar sağladı. Geçen sene yaptığı 5.4 Milyar Dolarlık işlem 5.8 Milyar Dolar’a yükseldi. Operasyonel olarak bakıldığında 11 Milyon Dolarlık zarardan, 225 Milyon Dolarlık bir artışa geçildi

Motorola hedeflerini büyüttü. Önümüzdeki yıl hisse senedinin 0.14 ile 0.16 Dolar arttırmak istiyor.

Motorola geçen üç ayda 9.1 milyon cihaz üretti. Bu cihazların 3.8 milyon’u akıllı telefon kategorisine giriyor. Bu rakam analistlerin 3.57 milyon adetlik tahmininden çok daha yüksek. Oysa genel tabloya baktığımızda akıllı telefon pazarı %20 büyüdü. Bu da 2 Milyar dolarlık bir artış demek.

Dolaysıyla Motorola’nın stratejisi başarılı oldu. Google’ın Android işletim sistemini tercih etmek memnuniyetle karşılandı. Motorola, 2010 yılı içinde 22 farklı akıllı telefon piyasaya sürdü. Bunlarda üç’ü sadece Çin pazarı için geliştirdi.

Motorla’nın başarısı bununla sınırlı kalmayacak. Droid ve Droid X sürümlerden sonra Droid v2, Pro ve R2-D2 adlı modellerin üzerinde çalıştığını duyurdu.

İlk Android tablet Türkiye’de satışta

Toshiba’nın yeni tableti FOLIO 100, 10.1″’ ekranıyla internet, sosyal ağlar ve medya tüketimine yönelik olarak geliştirilmiş. FOLIO 100, Android 2.2. (Froyo) üzerinde çalışıyor ve bu ay itibari ile Türkiye’de 599 dolar fiyatı ile satışta sunuluyor.

FOLIO ile ilgili açıklama yapan TNB Genel Müdürü Aytaç Biter, “FOLIO 100 medya tabletimiz, her an her yerde kullanımı kolay ve kesintisiz bir eğlence, sosyal ağ paylaşımı ve mobil internet deneyimi sunuyor. Android 2.2 sürümü üzerinde çalışan Tablet Folio’nun 10.2 inçlik ekranı var. Dokunmatik ekranlı tabletin 16 GB dâhili hafızası ve 32 GB hafıza kartı desteği bulunuyor. NVIDIA Tegra 2 işlemcisi bulunuyor ve 7 saat pil ömrüne sahip. Kablosuz internet, 3G, Bluetooth, mini HDMI ve USB bağlantısı bulunan Folio 100, Toshiba Store’dan da uygulamaları ücretsiz indirilebilecek. Folio’nun, ayda bin âdetin üzerinde satmasını hedefliyoruz.”dedi
Read the rest of this entry »

Amazon, Android İçin Mağaza Açıyor

Dünyanın ilk büyük çapta online alışveriş merkezi olan Amazon, değişen teknoloji trendlerine de ayak uyduruyor. Firma kitap satarak başladığı online ticarette mobil içerik satarak yeni bir alana yelken açacak. Zaten e-book satarak kısmen mobil dünya ile iç içe olan şirket, Android da saflarına iyiden iyiye kaymış görünüyor.

The Wall Street Journal’ın haberine göre Amazon, mobil içerik geliştiricilere de çeşitli avantajlar tanıyacakmış. Edindiğimiz bilgiye göre firma öncelikle sadece mobil uygulamalar konusunda bir şeyler yapmayı düşüyormuş ancak zamanın trendlerine bakılırsa değişim göstereceğini tahmin etmek pek de güç değil. Çetin bir savaşın yaşandığı mobil uygulama mağazaları alanında bakalım pazarın öncüleri kimler olabilecek.

Motorola Milestone Türkiye’de

Android 2.1 işletim sistemiyle güçlendirilen Motorola Milestone, aynı anda birden fazla uygulamaya izin veriyor. Aynı şekilde, dünyanın en ince (13.7 mm) kayar klavyesiyle (QWERTY) desteklenen MILESTONE, çoklu dokunmatik özellikli ve yüksek çözünürlüklü ekranıyla dikkat çekiyor.

Google Search, Google Maps, Google Mail ve YouTube  gibi çok sayıda mobil uygulamanın hazır olarak geldiği MILESTONE, kullanıcılara ayrıca Android Market üzerindeki binlerce uygulama ve eklentiye erişim olanağı sunuyor.

Teknik Özellikler
•    WVGA(480*854 piksel çözünürlüğünü destekleyen 16:9 oranında, 16 milyon renk ve 3D grafikleriyle) geniş ekran3.7 inç geniş ekran

•    Yüksek hızlı Cortex A8 işlemci

•    Çoklu dokunmatik yakınlaştırma ve sıkıştırma, çift tıklama ile yakınlaştırma özellikli

•    5 MP kamera ve LED flaşıyla DVD kalitesinde video

•    Motorola Media Link ve Motorola Phone Portal ile medya içeriğini telefon, masaüstü ve web’de paylaşma

•    Stereo Bluetooth® / BT 2.1, USB 2.0

•    3.5 mm kulaklık girişi

•    CrystalTalk™ Plus ile yüksek konuşma kalitesi

•    8 GB bellek kartı

Wolfram Alpha Android’de!

Wolfram Alpha mobil cihazlardaki etkinliğini artırıyor. İşte berimsel arama motorunun yeni Android uygulaması.
Arama motorlarının modern yüzü olarak gösterilen Wolfram Alpha belki henüz arzulanan ilgiye ulaşabilmiş değil. Ancak kemikleşmiş bir kullanıcı kitlesine ulaşmış olduğu da göz ardı edilemez bir gerçek. Kısa bir süre önce sosyal medyada da etkinliği artırabilmek adına Facebook ve Twitter widgetlarını duyuran Wolfram Alpha şimdi de gözünü mobil cihazlara dikmiş durumda.

iPhone’un ardından arama motorunun yeni konaklama yeri Android oldu. Android Market üzerinden indirilebilen yazılım, sesli arama desteğine de sahip. iPhone’da olduğu gibi Android’de Market üzerinden 1.99 $ bedelle indirilebilen uygulamanın T-Mobile G2 ile ön yüklü olarak geleceği de belirtilmiş. (Wolfram Alpha Widgetları Duyuruldu)