Archive for November, 2010

Android OS içinde Veritabanlarıyla Çalışmak

Herkese merhaba arkadaşlar.Bu makalemizde Android işletim sistemi içinde program geliştirirken , veritabanı yapısını nasıl kullanacağımızı anlatmaya çalışacağım.Genelde mobil uygulamalarda çok sık şekilde web servisleri kullanılır ama bazı durumlarda veri tabanı kullanmamız gerekebilir.Öncelikle Android OS için veritabanı mantığını öğrenelim daha sonra ise küçük bir örnek programla bilgilerimizi pekiştirmeye çalışalım.Ayrıca yaptığım programımda kodlarını da paylaşacağım böylece kodları bilgisayarınıza indirebilirsiniz.

Arkadaşlar Android OS içinde veritabanı uygulamaları geliştirmek için SQLite kullanılmaktadır.Siz android uygulamaları geliştirmek için Android SDK’sını kurduğunuzda SQLite desteği de otomatikman gelir. Arkadaşlar SQLite ‘i kısaca anlatmak gerekirse ,açık kaynak kodlu bir sql sunucu veritabanı motorudur.Yani Mssql,Mysql,Oracle neyse SQLite de onların daha küçük uygulamalar geliştirmek için çıkarılmış bir Sql sunucu motorudur.Eğer SQLite hakkında daha geniş bilgi almak istiyorsanız internette arattırarak binlerce dökümana ulaşabilirsiniz.

Arkadaşlar şimdi örnek bir Android Uygulaması yapalım ve kodların belli başlı yerlerini açıklayarak makalemize devam edelim.Daha sonra ise kodları bilgisayarınıza indirerek detaylı açıklamaları kodlar içinde de bulabilirsiniz.Eclipse IDE’miz içinde File -> New -> Project ->Android Project sekmelerini seçelim ve aşağıdaki proje bilgilerini girelim.OrnekVeriTabani adında bir android projesi oluşturuyoruz arkadaşlar.Aşağıdaki resimde de görebilirsiniz.Project Name,Application Name,Package Name,Create Activity,Min SDK Version alanlarını aşağıdaki şekilde dolduralım.

first

Arkadaşlar programımızda bir text kutusuna Ülke isimleri gireceğiz ve veritabanına kaydedeceğiz. Daha sonra ise Ülke isimlerini veritabanından okuyarak bir Spinner kontrolunde göstereceğiz.Bununla ilgili ekran görünümü ise aşağıdaki resimde görülebilir.Bununla ilgili olan tasarımın xml yazımını ise main.xml sayfasından bakabilirsiniz arkadaşlar.

Arkadaşlar makalemi Yazarbozar.com sitesinde de yayınlamıştım.Makalemin devamını oradan okumak için bağlantıya tıklayabilirsiniz. 

Armani Samsung Galaxy S Bu Videoda!

Sizlere burada yer alan yazımızda Samsung ile Armani’nin yine bir ortaklığa giderek, Galaxy S’i farklı bir tasarım ile kullanıcılara sunacaklarını duyurmuştuk. Bu konuda iki isim de pek konuşmazken ortaya keyifli bir video çıktı. Android’in küçük yeşil robotu elinde Galaxy S ile catwalk yapıyor.

Samsung’un 2. Jenerasyon Tableti Açığa Çıktı

Samsung’un yeni planı Galaxy Tab’dan sonra ikinci jenerasyon tableti Orion için ARM Cortex-A9 işlemci ve ARM Mali-400 grafik işlemci mimarisini kullanmak. Bu detay Tayvan’da gerçekleştirilen ARM 2010 seminerinde ortaya çıktı aslında. Orion muhtemelen Samsung’un 32 nm mimari ve düşük güç tüketimli platformuna sahip olacak.

Çünkü bütün belirtiler bu yönde. ARM’nin Cortex A9 dual core işlemcisi ve quad core ARM Mali-400 grafik çözümü tüm bunların göstergesi. ARM’nin iddiasına göre bu yeni grafik işlemci eski jenerasyona göre beş kat daha hızlı.

Sony Ericsson Xperia Android İçin LiveView

Andorid işletim sistemine sahip olan akıllı telefonların popülerliği her geçen gün artmaya devam ediyor.Bu işletim sistemini kullanan akıllı telefonlarda büyük birer dokunmatik ekran olması kullanıcıların daha verimli bir deneyim yaşamasını sağlıyor.Sony Ericsson’un Android tabanlı modeli olan Xperia da büyük ekranlı cihazlardan biri. (Xperia X10 mu, iPhone 4 mü?)

Ancak Sony Ericsson mühendisleri bazı kullanıcıların cihazlarını cebinden çıkarmadan da kullanmak isteyebileceklerini düşünmüş olmalı ki, çok değişik bir aksesuar tasarlamışlar.

LiveView, Xperia serisi modelleri ile uyumlu

Küçük Bir Ekran Daha

LiveView adı verilen aksesuar küçük bir ekrandan oluşuyor. Bluetooth üzerinden Xperia serisindeki tüm cihazlara bağlanabilen LiveView, gelen aramaları, Facebook ve Twitter güncellemelerini, o an çalan müziği ve uyumlu olduğu diğer uygulamalarla ilgili bilgileri gösterebiliyor.

Anahtarlığınıza ya da kolunuza bile takabileceğiniz LiveView yurtdışında kısa bir zaman içerisinde 85 $’lık fiyattan satışa sunulacak.