Archive for June, 2011

Android’li Nokia Görselleri Gerçek ama…

Nokia N9′un resmi olarak duyurulmasının hemen ardından ortaya çıkan Android’li Nokia görselleri heyecan yaratmıştı. MeeGo’lu Nokia N9 ile ciddi benzerlikler taşıyan Android’li Nokia’nın ne olduğuna dair konu netleşmeye başladı.

Buna göre Nokia, Windows Phone 7′ye karar vermeden önce Android üzerinde testler yapıyordu. 2010 Eylül ayında göreve başlayan Microsoft kökenli Stephan Elop’un gelişi ile birlikte ise ibre Windows Phone’dan yöne döndü.

Göreve geldikten sadece 6 ay sonra Nokia’nın Symbian’dan vazgeçtiğini duyuran Elop, yola Windows Phone ile devam edeceklerini belirtti. Tüm dünyada sadece 1.5 yılda 100 Milyon düzeyinde satış rakamına ulaşan Symbian, bu duyurunun ardından hızlı bir düşüş yaşadı ve Nokia, pazar payını ciddi ölçüde kaybetti. Hatta Android, en çok tercih edilen mobil işletim sistemi konumuna ulaştı.

Görselleri ortaya çıkan cihaz da Stephan Elop öncesinde Nokia’nın stratejisi doğrultusunda geliştirilmişti. Dünyanın birçok yerindeki Nokia fanlarını hayal kırıklığına uğratan Windows Phone tercihi Nokia’yı eski günlerine getirebilecek mi bilinmez ancak bu kararın en azından bu süreçte Android’in popülaritesini artırmaktan başka bir işe yaramadığını söyleyebiliriz.

Oracle Google’ı Meteliksiz Bırakacak

Teknoloji dünyasını takip eden ve akıllı telefonlarla ilgilenen herkes Google’ın Android işletim sistemini biliyordur.

Birçok farklı markanın onlarca modelinde kendine yer bulan Android‘in yakaladığı başarı gerçekten takdire şayan.

Android ile bu kadar önemli bir başarı yakalayan Google‘ın başı yine Android yüzünden beladan kurtulmuyor. Google’ın belalısı ise Oracle.

Sun Microsystems’i satın aldıktan sonra Java haklarını ve patentlerini de üzerine alan Oracle geçtiğimiz yıl Google’a, Android işletim sisteminde kullandığı Java kodları nedeniyle dava açmıştı.

Kazanan Oracle olursa, Google çok büyük bir tazminat ödemek zorunda kalabilir

Milyar Dolarlık Tazminat

Google’ın izinsiz bir şekilde, kendisine ait Java kodlarını kopyaladığını iddia eden Oracle‘ın açtığı dava hala devam ediyor. Oracle’ın, davayı kazandığı takdirde yüklü bir tazminat talep etme hakkı doğacak.

Geçtiğimiz günlerde Oracle‘ın mahkemeye sunduğu dosyada, Google‘dan talep edilecek miktar ilk kez dile getirdi. Reuters’in haberine göre Oracle’ın talebi milyar dolarlarla ifade ediliyor.

Tam miktarı açıklanmayan talebe Google‘dan hemen cevap geldi. Google avukatları Oracle’ın tazminatı hesaplama metodunun temel hukuk kurallarına aykırı ve çok abartılı olduğunu belirttiler.