Archive for July, 2012

Tablet PC alırken Nelere dikkat etmeliyiz ?

Tablet Rehberi

Sıkça gündemde olan ve trend teknolojik ürünolarak görünen tabletler artık laptoplar ile yarışır hale geldi. İşyerinde olsun, okulda veya evde olsun, tablet PC’ler hayatımıza girmeyi başardı. Birçok insan laptopunu kenara koyup tablet kullanmaya başladı. Eğer siz de 10” civarlarında değişen ve az güç tüketimi sağlayan özel ekranı ile, sosyal ağlara ve internete dahili 3G modemi ile 7/24 bağlı kalan, iş hayatına yönelik yazılımları ile işi ofis dışına getiren, dokunmatik ekranı ile klavye-fare gibi artık eskimiş ekipmanlara gerek duymayan bir tablet bilgisayar sahibi olmak istiyorsanız doğru seçimi yapabilmeniz için bazı detaylar hakkında bilgili olmalısınız. Aşağıdaki rehberin size bu konuda yardımcı olabileceğinidüşünüyoruz.

Şarj süresi

Tablet bilgisayarları tercih etmemizin en büyük nedeni mobil olmasıdır. Bu yüzdenşarj süresinin oldukça uzun olması çok önemli. Fakat tablet almaya gittiğinizdeürün tanıtım kartında bulduğunuzşarjsüresi genelde bekleme süresidir. Yani 7 ile 10 saat arasışarjsüresi kullanım süresi değildir. Eğermümkünse aktif kullanmadaki şarjsüresini öğrenip ona göre karar verin.

Ekran boyutu ve çözünürlük

Ekran boyutu genelde 7 ile 10 inç arasıdır. Tablet’in kullanım alanına göre ekran boyutununbüyüklüğüdeğişir. Daha çok film seyretmeyi planlıyorsanızeğer ekranın büyük olmasıönemli bir kriterdir. Bunun dışındaçözünürlüğü ne kadar yüksekse o kadar iyidir. Ortalama çözünürlük 1280×800’dir. Ayrıca tablet PC’nizi güneşte kullanmayıdüşünüyorsanız ekranını ona göre seçmelisiniz.

İşletim sistemi

Seçtiğiniz markaya göreişletim sistemi değişir. Türkiye’de en yaygın olan iki sistem iOS ve Android’dir. Her iki işletim sistemi tüm ihtiyaçlara karşılık verebilir ve gelişmiş durumdadır. Sony gibi markalar tabletlerinde Android kullanıyor. Market ve uygulamalar olarak iki yazılım marketide yeterlidir. Uygulamalarınçokluğunu ve kalitesini düşünürsek bu iki işletim sistemin dışındasistemli olan birtablet almak pek mantıklı olmayabilir.

Dâhili kapasitesi

Burada yine amaçsöz konusudur. Depolama alanı ihtiyacınız yapmak istediğinizşeyleregöredeğişir. Çok sayıda video ve müzik depolamayıdüşünmüyorsanız 16 GB’den daha az olan bir kapasite yeterli olur. Fakat HD videolara ve büyük uygulamalara 16GB kesinlikle yetmez. Birçok tablet microSD veya microSDHC slotuna sahiptir, böylece kapasiteyi isteğegöregenişletebilirsiniz.

Taşınabilirlik

Tabletlerde taşınabilirlik en önemli özelliklerinde biridir kalınlık ve ağırlık daha çok estetik bir yön gibi görünse de tabletinizi uzun süre elinizde tutacağınıziçin ağır modellerin boyutlarınıdaha çok hissedersiniz.. Genelde ağırlık 600 gram civarıdır ve kalınlığı 8 ile 11 mm arasıdır.

Ek özellikler

Wi-fi destekli olmasışart. İnternete bağlanamayantablet’ in anlamı olmaz. Fakat 3G destekli olması gerekli mi değil mi tartışılır. Birçok tablet her ikisini de içeriyor. Fakat 3G’li tablet bilgisayarların fiyatları daha yüksektir ve ayrıca mobil internet servisinden faydalanabilmek için verim paketi almanız gerekir. Bunun dışında birçok tablet sadece bir kameraya değil, iki kameraya sahip. Arkadaki kamera resim çekmek için kullanılırken öndeki kamera video chat yapmak için kullanılır. Fakat ikinci kamera özelliğişartdeğil. Dosya aktarabilmeniz için USB ve hafıza kartı girişi olması bir artıdır ve genelde Android sistemli tablet’lerde bulunur.

Karar vermeden tablet’i nerde ve ne için kullanmak istediğinizden emin olun. Fiyatları cazip gelse deÇin malı tablet bilgisayarlardan uzak durmaya çalısın ve bütçenize ve isteklerinize göre kaliteli bir tablet sahibi olun.

 Yazar :Demet Baysal


Bu yazıyı sitemde yayınlanması için gönderen Demet Baysal’ a teşekkür ederim :)