Archive for September, 2012

En Hızlı Yayılan Android, Jelly Bean Oldu

Android’in 4.1 yani Jelly Bean sürümünün dünya çapındaki Android kullanıcıları arasında yalnızca yüzde 1.47′lik bir kullanım oranına sahip olduğunu geçtiğimiz günlerde sizlere iletmiştik.

Şimdi bu oranı unutun çünkü Jelly Bean, Android‘in en hızlı yayılan sürümü olmayı başardı bile. Yapılan açıklamaya göre Jelly Bean, diğer tüm Android sürümlerinden daha hızlı bir şekilde kullanılmaya başlandı.

Özellikle son iki ayda büyük firmaların da akıllı telefonlarında Jelly Bean desteği sunması ya da yeni modelleri Jelly Bean yüklü olarak satacaklarını açıklamaları da Jelly Bean’in kullanıcı sayısının yalnızca iki ayda %1500 büyümesine yol açtı.

Her ne kadar durum böyle görünse de, Android’in hala en çok kullanılan sürümünün Gingerbread olması ve bu sürümün 2010 yılında kullanıma sunulmuş olması da Google‘ı rahatsız ediyor.

Firmaların önemli cihazlarına yeni işletim sistemi desteği sunmamaları, uzun süren testler ve donanımsal problemler yüzünden yeni Android sürümüne geçiş istenilen hızda gerçekleşemiyor.

Shiftdelete.net