Archive for December, 2013

Jelly Bean Kullanımı Yüzde 50 Oldu

Google‘ın Linux tabanlı açık kaynaklı işletim sistemi Android, ciddi pazar payına ulaşmış ve mobil pazarı domine etmiş durumda.

Kullanım oranı olarak rakiplerinin epey ilerisinde olan Android, cihazlara çıkan güncellemeleri ulaştırma konusunda ise o kadar başarılı değil.

Google’ın kendine hazırladığı Nexus modellerine göre geliştirilen Android sürümleri, üreticiler tarafından daha sonra kendi cihazlarına uyarlanıyor. Ayrıca bu uyarlama içerisine arayüz başta olmak üzere pek çok ek detay da ekleniyor. Bu yüzden Google’ın çıkardığı bir güncellemenin, cihazlara özel bir hale getirilmesi biraz uzun bir zaman alıyor.

Android 4.1, 4.2 ve 4.3 sürümlerini Jelly Bean çatısı altında pazara sunan Google, güncelleme konusunda üreticilerin de elini güçlendirdi. Android 4.1′de sorunsuz çalışan bir arayüzü Android 4.2 ve 4.3‘e uyarlamak, üreticiler için oldukça kolay bir işlem. Bu yüzden güncellemeler daha hızlı bir şekilde gelmeye başladı.

Şimdilik 3 ana sürümden oluşan Android Jelly Bean, pazarın yüzde 55.1‘ine hakim durumda. Yüzde 37.3 ile Android 4.1 sürümü liderken, Android 4.2 sürümü ise 12.5 orana sahip.

Yeni çıkan Galaxy Note 3 ve diğer Nexus cihazlarda kullanılan Android 4.3 Jelly Bean sürümü de yüzde 2.3‘lük bir kullanım oranına sahip.

Bu ay başında tanıtılan Android 4.4 KitKat’ın önümüzdeki ay ne kadar orana sahip olacağı bilinmiyor. Android 4.3 güncellemesi almayan modellerin, Android 4.4‘e ne zaman güncelleneceği de belli değil.

RAM kullanımı konusunda oldukça cömert olan Jelly Bean, giriş seviyesi telefonlarda pek tercih edilmiyor. 512 MB bellekli cihazlarda bazı sorunlar çıkartan Jelly Bean, giriş seviyesindeki telefonlarda kullanılmıyor. Bu yüzden hala giriş seviyesi tabletlern ve akıllı telefonların Android 4.0 Ice Cream Sandwich ile piyasaya sunulduğunu görüyoruz.

Android dünyasında yüzde 19.8 kullanım oranına sahip olan Android 4.0 Ice Cream Sandwich, pazarın önemli aktörlerinden biri konumunda.

Kullanım oranlarıyla uzun süredir liderliği elinden bırakmayan Android 2.3 Gingerbread ise, artık daha düşük oranlara geriliyor. Yüzde 26.3 gibi azımsanmayacak bir orana sahip olan sürüm, hala en çok kullanılan 2. Android ana sürümü.