Opera Browser için Türkçe Hava Durumu Widgeti

Merhaba  Arkadaşlar .

Opera browser kullanıyorsanız Opera widgetlerini mutlaka  kullanmışsınızdır.Opera widgetleri ,opera browser için geliştirilen küçük uygulamalar şeklinde tanımlayabiliriz.Mesela Windows Vista kullandıysanız ekranın sağ tarafında analog saat , hava durumu bilgisi, bilgisayarımızda bulunan resimlerin slaytshow  şeklinde  küçük hallerinin ekranın sağ altında gösterilmesi  vs. vs. desem heralde widgetin ne olduğunu anlamışsınızdır.Bildiğiniz gibi Opera ‘da dünyada çok yaygın şekilde kullanılan browserlardan bir tanesi ve en hızlısı diyebilirim.(tabi bu bilgiyi Operanın kendisi söylüyor.) Opera kendi browseri için dünyadaki tüm developerlerin  widget  yazmasına izin veriyor ve yazdığınız widgetleri direk Operanın developer sitesine yükleyebilirsiniz ve tüm dünyaya yayabilirsiniz. Bende yaptığım widgeti operanın widget sitesine yükledim.Oradan da indirmek isteyen arkadaşlar  indirmek için tıklayın.

Bende son 4-5 haftadır Operaya widget geliştirme konusuna eğilmiştim.Zaten widget geliştirmek o kadar kolayki arkadaşlar gerçekten sizede kendi Opera widgetinizi geliştirmenizi tavsiye ederim. Iphone veya android için widget geliştirmek zor sayılabilir ama Opera için widget geliştirmek o kadar kolay ki. HTML,CSS, Javascript  bilmeniz yeterli.Tabiki daha komplike widgetler geliştirmek için Ajax, JQuery ,JSON bilmenizide öneriyorum.

Arkadaşlar daha önce Android OS için Türkiye Hava Durumu programı’nı yazmıştım ve buradan duyurmuştum.Opera widget geliştirme sürecinde de Opera için bir Türkiye Hava durumu widgeti yazmayı kafama koymuştum .zaten bilgileri google weather api kullanarak çektiğim için platformlar değişsede mantık hep aynı zaten.ve sonunda Opera browserlar için Türkiye Hava Durumu widgeti yazdım ve tüm dünyayla ve sizle bunu paylaşmak istedim.Buradan da  widget dosyasını indirmeniz için linkini veriyorum.ve arkadaşlar aşağıdaki ekran görüntülerine de bakabilirsiniz.Eğer Opera browser kullanıyorsanız(ki widgetimi kullanabilmek için Opera browser mutlaka yüklemelisiniz.Çünkü .wgt uzantılı widget dosyası Opera browserlara ihtiyaç duyuyor)widgetimi kullanmanızı can-ı gönülden isterim.Aşağıdaki linkten Widgetmi indirebilirsiniz.widgetimi indirdikten sonra çift tıklayarak install edebilir ve daha sonra “Başlat” menüsünde simgesini görebilirsiniz.Hava durumu bilgisini her almak istediğinizde “Başlat” menüsündeki simgesini tıklayarak widgetimi çalıştırabilirsiniz.Widgetimin downlad linki ve screenshots lari aşağıdan görebilirsiniz arkadaşlar.

Widgetimi indirmek için lütfen Tıklayın:(Hava Durumu Widgeti .wgt dosyası)

        

Arkadaşlar tabiî ki Opera widget programlamaya merak sararsanız aşağıdaki linkler çok işinize yarayacak.

http://widgets.opera.com/   Opera browserin widget   resmi sitesi.Buradan tüm widgetleri görebilirsiniz.

http://www.opera.com/widgets/developers  Opera browserin widget developer resmi sitesi.Herşeyi buradan bulabilirsiniz.

http://www.opera.com/ Opera browserin resmi web sayfası

http://www.opera.com/widgets/ Opera widget nedir?Bunun cevabını bulacağınız  Opera resmi sayfası

http://dev.opera.com/sdk/ Tabiki Opera widgeti geliştirmek için SDK ya ihtiyacınız var.SDK yı bilgisayarınaza indirip geliştirmeye başlayabilirsiniz.

Kolay gelsin.İnşallah widgetimi denersiniz ve beğenirsiniz.Eleştirilerinizi ve görüşlerinizi bekliyorum.

Herkese kolay gelsin.

kGlz…

Share your opinion! Post your thoughts.